Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

legalTV.cz: Co dělat, aby vaše pohledávky nebyly jen na papíře

Advokát Daniel Ševčík. foto: legaltv.cz

PRAHA - Sebelépe napsaná smlouva ještě neznamená, že druhá strana všechno dobrovolně splní. Slovo věřitel je odvozeno od slova “věřit”. Můžete být věřící, tedy prostě jen věřit, že vám dlužník zaplatí. Nebo se o to můžete postarat. Jak?
  7:00

Zajištění vzniká tím, že do hry přistoupí další osoba nebo se využije další majetek jako pojistka zaplacení dluhu. Zato při utvrzení dlužník navyšuje své smluvní povinnosti, nebo jinak zlepšuje vaši pozici při vymáhání dluhu.

„Obecná čeština používá pojem zajištění nebo ručení, ale skrývá se pod tím většinou více možných instrumentů práva. Takovým nejběžnějším je zřízení zástavního práva. To je zajištění dluhu spočívající v tom, že písemnou smlouvou, která se potom vkládá do katastru nemovitostí, buď dlužník, anebo třetí osoba, nabízí svůj majetek. Pokud se jedná o nemovitost, vkládá se do katastru nemovitostí k zajištění úhrady dluhu. To je takový nejtypičtější případ zajištění. Samozřejmě lze ho realizovat pouze v případě, že existuje nějaký majetek, který může být zajištěn,“ říká advokát Daniel Ševčík.

A dodává: „Je to spíš taková fakticita, či postupy, které lze doporučit, aby skutečně dluh nezůstal jen ve smlouvě, byť krásně napsané, byť jen na papíře. Je to především rozhodčí doložka, což je ujednání o tom, že majetkový spor bude rozhodovat nějaká jiná instance než je soud.”

Celé video sledujde zde.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat