Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

legalTV.cz: Co dělat, když dojde k úmrtí zaměstnance

Advokátka Zuzana Rennerová. foto: legaltv.cz

PRAHA - Co dělat, když dojde k úmrtí zaměstnance v důsledku nemoci z povolání nebo pracovního úrazu? Jaké závazky dopadnou na zaměstnavatele z hlediska náhrady újmy?
  7:00

Jedná se o náhradu věcné škody a o náhrady účelně vynaložených nákladů, například spojených s léčením zesnulého zaměstnance. Jak je to s částkami náhrad, které přísluší pozůstalým? Přináší novelizace zákoníku práce nějaké další novinky v této oblasti?

„Pokud dojde ke smrti zaměstnance v důsledku pracovního úrazu, nebo nemoci z povolání, pak je zaměstnavatel v rámci své objektivní odpovědnosti povinen poskytnout pozůstalým taxativně stanovené druhy náhrad. V prvé řadě je to náhrada věcné škody, dále je to náhrada účelně vynaložených nákladů spojených s léčením zesnulého zaměstnance. Je to náhrada přiměřených nákladů spojených s pohřbem. A je to náhrada nákladů na výživu pozůstalých,“ říká advokátka Zuzana Rennerová.

A dodává: „V prvé řadě se tedy jedná o náhradu přiměřených nákladů spojených s pohřbem, konkrétně tedy nákladů na pořízení náhrobní desky, kdy došlo, pochopitelně, k navýšení cenové úrovně.”

Celé video sledujte zde.

Autor:
Témata: Právo a justice

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat