Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

legalTV.cz: Co dělat, když se chcete připravit na smrt na internetu

Právo

  7:00
PRAHA - Sociální sítě, fotografie, množství hesel a dat – to vše má v dnešní době většina z nás dostupné na internetu. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co se s vašimi účty nebo úložišti stane po smrti? Stejně jako můžete sepsat závěť, můžete se také rozhodnout, jaké dědictví po sobě zanecháte na sociálních sítích.

Advokát Štěpán Holub. foto: legaltv.cz

Digitální smrt. Právní řád neupravuje práva pozůstalých k účtům, k jejich odstranění postačí úmrtní list

„Na internetu se dá připravit na smrt, my na to neradi vzpomínáme, neradi si připomínáme, že jednou umřeme, ale může se to stát prakticky kdykoliv. A dává smysl, v podstatě v jakémkoliv věku, se na smrt připravit po všech různých stránkách. A internet, na který v současné době ukládáme čím dál víc různého obsahu, ať už to jsou účty na sociálních sítích, ať jsou to fotky na nejrůznějších místech, případně kryptoměny v různých peněženkách nebo spousta dalších služeb se kterými se něco stane, poté co umřeme. A teď je otázka, co se s tím stane,“ říká advokát Štěpán Holub.

A dodává: „Návody, jak přistupovat ke smrti, jsou výrazně známější v tom běžném životě, když přichází v úvahu sepsat závěť a tam bych doporučil v každém případě sepsat ji ve formě notářského zápisu, tedy u notáře. Samozřejmě o obsahu je možné poradit se předtím s advokátem a určitě dává smysl zařadit závěť do nějakého kontextu.“

Celé video sledujte zde.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!