Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mapa exekucí narazila. Komora žádá po Otevřené společnosti 90 tisíc za poskytnutá data

Právo

  7:00
PRAHA - Za podklady k přehledu vykonávaných exekucí žádá Exekutorská komora 90 tisíc. Vře to i uvnitř stavu.

Mapa exekucí. foto: Mapa exekucí/Otevřená společnostReprofoto

Už dva roky nabízí webový projekt Mapa exekucí kompletní přehled zadluženosti Čechů, a to jak podle obcí, věku dlužníků či podílu vícečetných exekucí. Jinde tyto podrobná data veřejně dostupná nejsou. Letos tomu nemělo být jinak. Nevládní nezisková organizace Otevřená společnost požádala Exekutorskou komoru ČR (EKČR) o podklady pro přípravu aktuální mapy. Komora si však za předání dat naúčtovala 90 tisíc korun. Částka je podle autorů projektu neopodstatněná, a tak ji odmítli zaplatit.

„V roce 2016 jsme se na Komoru obrátili poprvé s tím, že data, která doposud nikdo nezpracoval, rádi zpracujeme a zanalyzujeme. Využili jsme práva o svobodném přístupu k informacím. Exekutorská komora tehdy vyčíslila náklady spojené s exportem dat na 4 935 korun. Vloni po nás nechtěli uhradit nic. Letos, po změnách ve vedení Exekutorské komory, si ovšem řekli o 90 tisíc korun, přestože jsme požadovali stejné informace jako v loňském roce,” uvádí Radek Hábl, autor projektu.

LN proto požádaly Exekutorskou komoru o vysvětlení, proč došlo k radikálnímu nárůstu nákladů na přípravu dat. Komora vysvětlila, že částka na hranici pěti tisíc korun, kterou si vyúčtovali v roce 2016 představovala jen zlomek skutečných nákladů.

Loni byla podle EKČR situace jiná. „Vedla se vzájemná jednání o spolupráci, na jejichž základě předala Exekutorská komora Otevřené společnosti data za rok 2017 v upřímné důvěře v konstruktivní spolupráci bezplatně mimo režim zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedla Lenka Desatová, mediální zástupce EKČR. Autoři projektu podle ní letos žádali širší informace než v předchozích letech, a proto částka narostla. „Stejně jako u jakéhokoli jiného žadatele o informaci postupuje v souladu s pravidly zákona o svobodném přístupu k informacím,“ vysvětlila Desatová.

Zdvižený prst ministerstva

Proti poplatku se hodlá Otevřená společnost odvolat, řízení se ale může protáhnout na řadu měsíců. „Tlak na nás je přitom enormní. Data využívají výzkumná a vědecká pracoviště i univerzity. Data využívají obce a kraje ke kvantifikaci problému na místní úrovni a zapracovávají na základě nich opatření do svých strategických dokumentů. Využívají je také dluhové poradny,” vysvětlil Hábl.

Ani Ministerstvu spravedlnosti se postup komory nelíbí. „Domníváme se, že pokud je možné získat data z výpisu automaticky a není je nutné ručně opisovat, měla být buďto zdarma, anebo za velmi symbolické náklady,“ uvedl Martin Bačkovský z tiskového oddělení Ministerstva spravedlnosti. Tah s naúčtováním nákladů se tak Komorě moc nevyplatil. Dohra z ministerstva zřejmě ještě přijde. „Ministerstvo požádá Exekutorskou komoru, aby v rámci udržování efektivní spolupráce mezi dohledovými orgány a ostatními zainteresovanými aktéry, jakož i v zájmu transparentní komunikace s veřejností přehodnotila svůj postoj,“ dodal Bačkovský.

Aféra kolem neposkytnutí dat do Mapy exekucí bude mít dohru i uvnitř stavu. Exekutor Martin Štika, který vede úřad v Hradci Králové, v návaznosti na události na sociální síť Twitter napsal: „Odsuzuji postup mojí Komory. Považuji se za slušného exekutora a jsem rozhořčen nad tím, jaký náhled společnosti nám tento přístup k věci přinese,“ uvedl na sociální síti Štika. Nedlouho na to byl exekutor kontaktován samotným Vladimírem Plášilem, prezidentem Exekutorské komory, který ho upozornil, že jeho výrok bude předmětem jednání na příští schůzi prezidia.

Na kobereček!

„Protože ve svém příspěvku na Twitter uvedl, že je rozhořčen vyměřením poplatku za poskytnutí informací a uvedl, že je slušný exekutor, je nutné na jeho tvrzení reagovat v tom smyslu, aby osvětlil, kdo je neslušným exekutorem ve vztahu k rozhodování o určení poplatku pro Otevřenou společnost,“ vysvětlila postoj prezidia vůči Štikovi Desatová.

Z exekutorských kuloárů, které LN zachytily, už zazněl i názor, že by Plášil měl kvůli kauze s Mapou exekucí zvážit rezignaci. Mluvčí komory ale uvedla, že prezident k tomu žádný důvod nevidí. Komora navíc plánuje statistiky exekucí za loňský rok představit už tento týden. Ty však nebudou v takovém detailním rozpadu jako v Mapě exekucí.