Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Ministerstvo financí nesouhlasí s rozšířením působnosti finančního arbitra. Návrhem se bude zabývat vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha S rozdílnými stanovisky v připomínkovém řízení se setkal návrh skupiny poslanců ANO, kteří chtějí rozšířit působnost finančního arbitra. Arbitr by měl podle nich nově rozhodovat například spory ze smluv o neživotní pojištění, doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění. Ministerstvo financí s návrhem nesouhlasí stejně jako Hospodářská komora, zatímco třeba Česká národní banka ho podporuje. Návrh má i podporu přímo finančního arbitra. Vyplývá to ze stanovisek v připomínkovém řízení zveřejněných na vládním webu.

Působnost arbitra by se měla rozšířit i v případě spotřebitelských úvěrů, kde vedle spotřebitele vystupuje ručitel, nebo pokud je třeba dluh zajištěn zástavním právem. Současná situace, kdy část sporů na finančním trhu neřeší finanční arbitr, ale Česká obchodní inspekce jako obecný orgán mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, je podle poslanců nevyhovující a pro spotřebitele nepřehledná. Například spory ze životního pojištění řeší finanční arbitr a spory z neživotního pojištění obchodní inspekce.

Ministerstvo financí ve svém negativním stanovisku poukazuje například na to, že lze očekávat nárůst počtu řešených sporů, a tím potřebu přibrat nové zaměstnance, což si vyžádá další peníze. Předkladatelé uvádějí, že půjde o 24 milionů korun ročně, podle MF však tento odhad není podložený podrobnější analýzou. Finanční arbitr spadá pod rozpočtovou kapitolu ministerstva financí a ročně dostává kolem 70 milionů korun.

Ministerstvo má výhrady i k obsahu návrhu. Například u bodu, aby arbitr řešil i spory z neživotního pojištění, poznamenává, že by šlo o značný zásah do arbitrovy působnosti. „Spory z neživotního pojištění jsou často technicky složité a k jejich vyřešení bývá zapotřebí odborných znaleckých posudků,“ podotýká MF. „Již dnes je finanční arbitr kapacitně na hraně dlouhodobého fungování. Tento problém zároveň není řešitelný pouhým navyšováním funkčních míst,“ dodal úřad.

Hospodářská komora ČR považuje nynější právní úpravu za dostačující pro ochranu spotřebitele. „V případě rozšíření působnosti finančního arbitra lze úvěr očekávat, že spor bude administrativně či personálně náročnější než v dosavadním řízení před Českou obchodní inspekcí,“ uvedla komora.

Naproti tomu samotná kancelář finančního arbitra doporučila vládě zaujmout kladné stanovisko. Návrh označila za další významný posun ke komplexnímu a systémovému řešení v mimosoudním řešení spotřebitelských sporů na finančním trhu.

Česká národní banka s rozšířením působnosti arbitra také souhlasí. Půjde podle ní o pozitivní změnu. Je podle ní logické, aby například věci související se zajištěním a utvrzením spotřebitelského úvěru spadaly rovněž pod arbitra, stejně jako u sporů ze smluv týkajících se penzijního spoření a připojištění.

Návrhem poslanců se bude zabývat vláda jako celek a vydá k němu své stanovisko pro poslance. Není jisté, zda se poslanci stihnou ve zbytku volebního období tímto návrhem zabývat.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...