Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

O posty předsedů 3 krajských soudů usiluje 7 zájemců. Krajský soud v Hradci Králové má jen 1 uchazeče

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem. | foto: Wikimedia/Faigl.ladislav/(CC BY-SA 3.0)

Praha Do výběrového řízení na předsedy tří krajských soudů se ministerstvu spravedlnosti přihlásilo celkem sedm uchazečů. O vedoucí post u soudu v Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích usiluje po třech kandidátech, Krajský soud v Hradci Králové by rád vedl jediný uchazeč. Na dotaz ČTK to v úterý uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Termín pro doručení přihlášek vypršel v pondělí 10. února. „Nyní budou přihlášky posouzeny z hlediska jejich úplnosti, bude stanoven termín výběrového řízení, ustanoveny výběrové komise a požádáno o podklady,“ sdělil mluvčí.

Bývalý předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl, nyní předseda...
Jan Čipera, předseda Krajského soudu v Hradci Králové.

Vedoucí pozice u ústeckého krajského soudu se uvolnila poté, co se Luboš Dörfl stal předsedou Vrchního soudu v Praze. Šéf českobudějovického soudu Milan Tripes ve funkci skončil předčasně ze zdravotních důvodů. Předsedovi Krajského soudu v Hradci Králové Janu Čiperovi vyprší funkční období letos v červenci.

Server Česká justice minulý týden napsal, že o vedení českobudějovického krajského soudu mají zájem stávající místopředseda soudu pro insolvenční úsek Zdeněk Strnad a předsedkyně Okresního soudu v Písku Martina Flanderová. Zmínil také předsedu prachatického okresního soudu Daniela Prouzu i dočasně pověřeného předsedu krajského soudu Jiřího Šťastného.

Královehradecký soud má jen jednoho uchazeče

Ohledně ústeckého krajského soudu zvažoval podle serveru svou účast ve výběrovém řízení tamní místopředseda pro insolvenční úsek Tomáš Zadražil. Zájem vést soud potvrdili také místopředsedkyně pro civilní věci Lenka Ceplová a šéf liberecké pobočky soudu Roman Buchal. Do konkurzu na předsedu královéhradeckého krajského soudu podal přihlášku tamní místopředseda pro civilní věci Vladimír Lanžhotský, doplnila Česká justice.

Ministryně Marie Benešová (za ANO) předem avizovala, že bude respektovat doporučení výběrové komise, a že tedy navrhne prezidentovi ke jmenování vítěze jednotlivých výběrových řízení. Pětičlennou komisi sestavuje ministryně, uchazeči mohou vůči jednotlivým členům vznést námitku podjatosti.

Kandidáti na funkci předsedů musí být soudci, kteří za sebou mají nejméně osm let soudcovské praxe. Při pohovoru před komisí budou prokazovat své odborné, organizační a řídící schopnosti.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...