Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Policejní prezident se omluvil za formulaci o daňové kriminalitě advokátů ve zprávě NCOZ

Policejní prezident Jan Švejdar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident Jan Švejdar. | foto: ČTK

PRAHA V minulém týdnu se uskutečnila schůzka předsedy ČAK Vladimíra Jirouska s policejním prezidentem Janem Švejdarem, o níž předseda ČAK požádal kvůli paušálnímu nařčení českých advokátů v oblasti daňové trestné činnosti.

Toto nařčení bylo spolu s dalšími zavádějícími údaji zveřejněno ve výroční zprávě Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na přelomu července a srpna letošního roku. Hned po zveřejnění informací se 1. srpna předseda ČAK důrazně ohradil otevřeným dopisem policejnímu prezidentovi i řediteli NCOZ.

Schůzka v této záležitosti proběhla 2. září a policejní prezident se předsedovi ČAK za nešťastnou formulaci u pasáže týkající se daňových deliktů, která neodpovídala reálné skutečnosti, osobně omluvil a slíbil zaslat i písemnou omluvu vedení české advokacie.

Konkrétně šlo o formulaci: „u daňové trestné činnosti, spadající do příslušnosti NCOZ SKPV, je patrné časté zapojení advokátů a daňových poradců jako řídících článků organizovaných skupin“.

„Je třeba vyzdvihnout, že přístup policejního prezidenta k dané problematice byl od samotného počátku vstřícný, což potvrdil i vlastní průběh zmíněného společného jednání. Věc byla uzavřena s tím, že text obsažený ve Výroční zprávě a mj. prezentovaný na tiskové konferenci vedení NCOZ byl formulován nešťastně a způsobem zcela neodpovídajícím skutečnému stavu na úseku daňové kriminality,“ uvedl po schůzce předseda Komory Vladimír Jirousek.

Předseda ČAK omluvu policejního prezidenta přijal a uvedl, že „omluva patří hlavně drtivé většině našeho advokátního stavu, která svoji činnost vykonává v souladu s etickým kodexem a dalšími zákonnými a stavovskými předpisy a jsem moc rád, že ji mohu kolegyním a kolegům tímto přetlumočit,“ uvedl Vladimír Jirousek a doufá, že uvedením věcí na pravou míru se podaří napravit to nejdůležitější – tedy kredit a dobré jméno advokátů.

Společná schůzka pak měla i další rozměr. Nejvyšší představitelé Policie ČR i ČAK se domluvili na spolupráci, zejména v oblasti dalšího vzdělávání v oblasti trestního práva.

Autorka je vedoucí odboru vnějších vztahů a tisková mluvčí České advokátní komory.

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Vlaky Regiojet směřující do Chorvatska byly v létě plné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

Vlaky Regiojet směřující do Chorvatska byly v létě plné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Vlaky Regiojet směřující do Chorvatska byly v létě plné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...