16. července 2019 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Pražskému vrchnímu soudu chtějí šéfovat Sváček a Dörfl. Rozhodne komise, kterou jmenuje Benešová

O vítězném kandidátovi bude rozhodovat pětičlenná komise, kterou jmenuje ministryně spravedlnosti Marie Benešová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O vítězném kandidátovi bude rozhodovat pětičlenná komise, kterou jmenuje ministryně spravedlnosti Marie Benešová. | foto: ČTK

PRAHA O post šéfa Vrchního soudu v Praze se utká šéf Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl a místopředseda trestního úseku Vrchního soudu v Praze Jan Sváček. Jde o mocnou justiční funkci, kterou dosud zastával Jaroslav Bureš, kterému v lednu příštího roku končí mandát.

O vítězném kandidátovi bude rozhodovat pětičlenná komise, kterou jmenuje ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Její složení zatím podléhá tajemství, stejně jako informace o tom, kolik uchazečů se skutečně přihlásilo. „Veškeré informace včetně jmen všech zájemců a dalšího postupu transparentně zveřejníme ve čtvrtek,“ napsal LN Vladimír Řepka, tiskový mluvčí resortu.

Sváčkovu ambici nahradit Bureše predikovaly LN již v lednu, kdy byl tehdejším ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem (za ANO) k překvapení části justiční sféry jmenován místopředsedou soudu. Oficiálně se k přihlášení do výběrového řízení zatím nehlásí.

Jan Sváček.

Jan Sváček.

„V tuto chvíli se k tomu nechci nijak vyjadřovat,“ uvedl Sváček. Jde o zběhlého justičního funkcionáře, který v letech 1999 - 2003 vedl pražskou justici jako předseda Městského soudu v Praze.

Soudce Luboš Dörfl.

Luboš Dörfl.

Dörfl naopak podání přihlášky potvrdil. „Vrchní soud v Praze považuji za významnou soudní instituci a mám připraveny okruhy důležitých témat, které by jej posunuly dopředu,“ řekl LN bez větších podrobností. Při vedení instituce by rád uplatnil zkušenosti, kterých nabyl právě při vedení Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!