24. září 2019 15:29 Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Předsedou pražského vrchního soudu by se mohl stát Luboš Dörfl

Soudce Luboš Dörfl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce Luboš Dörfl. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Novým předsedou pražského vrchního soudu by se mohl stát dosavadní šéf Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl. Zvítězil ve výběrovém řízení. Informaci serveru Česká justice v pondělí potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Stávajícímu šéfovi soudu Jaroslavu Burešovi k 1. lednu příštího roku končí sedmileté funkční období. Benešová podle Řepky rozhodnutí komise respektuje.

Předsedy vrchních a krajských soudů jmenuje na návrh ministra spravedlnosti prezident republiky. Z funkce lze předsedu odvolat pouze na základě rozhodnutí kárného senátu.

Dörfl se stal šéfem ústeckého krajského soudu na podzim 2014. Předtím působil jako předseda senátu Vrchního soudu v Praze, kam podle serveru Česká justice přešel z pražského krajského soudu. Na ústeckém soudu se mu podle serveru podařilo práci soudců výrazně zrychlit.

Do výběrového řízení se hlásil ještě místopředseda Vrchního soudu v Praze pro trestní věci Jan Sváček. Na soudu působil od roku 2013, místopředsedou se stal loni v prosinci. Čtyři roky dříve kandidaturu na funkci šéfa trestního úseku vzdal po kritice některých senátorů a občanských iniciativ. Sváčkovi někteří politici a aktivisté vyčítali, že údajně zatajoval informace o své komunistické minulosti či navrhoval do funkcí soudců problematické lidi. V minulosti působil jako poradce prezidenta Václava Klause. Už dříve kritiku odmítl.

Podle České justice s uchazeči mluvila komise, ve které zasedli náměstkyně Klára Cetlová, náměstek Michal Franěk, předseda Krajského soudu v Ostravě Petr Novák, místopředsedkyně Vrchního soudu v Olomouci, u níž server jméno neuvedl, a předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Uchazeči podle serveru museli předložit přihlášku, životopis a své cíle ve funkci předsedy.

ČTK
Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Snad neznámějším případem čtvrcení oběti je vražda prostitutky Otýlie Vranské.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!