Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Prezident Zeman chce jmenovat předsedou Nejvyššího soudu Jiřího Pácala známého z kauzy ‚justiční mafie‘

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

Praha Prezident Miloš Zeman zvažuje jmenovat předsedou Nejvyššího soudu (NS) jeho stávajícího soudce Jiřího Pácala. LN to potvrdily dva na sobě nezávislé vysoce postavené zdroje z justičních míst v Praze i Brně.

Židle předsedy NS je volná dva měsíce. Naposledy stál v čele soudu od ledna 2015 do letošního února Pavel Šámal. Po debaklu Aleše Gerlocha, prezidentova kandidáta na ústavního soudce, v Senátu však Šámal od NS odešel k Ústavnímu soudu. Od té doby vede NS dočasně jeho jediný místopředseda Roman Fiala. Též jeho jméno se skloňuje mezi případnými kandidáty.

Hrad i Pácal o nominaci mlčí

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček ponechal dotaz serveru Lidovky.cz, zda je soudce Pácal prezidentovým favoritem na předsedu NS, bez odpovědi.

Svou nominaci nepotvrdil serveru Lidovky.cz ani sám Pácal. Učinil tak za něj mluvčí NS Petr Tomíček: „Pan doktor Pácal se rozhodl zaujmout k vaší otázce stejný konzistentní postoj jako všichni ostatní soudci NS, jejichž jména se v souvislosti s možným jmenováním do čela soudu dosud v médiích objevila. Nikdo z uvažovaných kandidátů se k otázce, zda ho pan prezident v dané souvislosti adresně oslovil a s čím, pro tuto chvíli veřejně nevyjadřuje.“

Letos třiašedesátiletý Jiří Pácal vystudoval pražská práva. Svůj profesní život strávil v justici. Soudcem se stal v roce 1983 a během kariéry prošel celou soudní soustavou.

Jiří Pácal.

Jiří Pácal.

Nejprve působil u Okresního soudu v Nymburce, pak u Krajského soudu v Praze. Soudcem NS je od roku 1993. Ve čtvrtém trestním senátu zde vyřizuje mimořádné opravné prostředky – dovolání a stížnosti pro porušení zákona. Též závazně určuje místní příslušnost nižších soudů v trestních věcech, pokud se na ní nemohou shodnout.

Ve stejném roce, kdy vznikla Charta 77 a propangadistická reakce totalitního režimu na ni – Anticharta – Jiří Pácal vstoupil do KSČ. Psal se rok 1977 a Pácal měl tou dobou před sebou ještě tři roky studií na pražských právech. V KSČ zůstal až do roku 1989. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Nejvyššího soudu. Pokud by skutečně stanul v jeho čele, vedl by ho znovu bývalý komunista. Členem KSČ byl totiž i Pavel Šámal.

Přítel Pavla Kučery

Pácal vešel v širší známost v souvislosti s kárnou žalobou, kterou na svého tehdejšího, loni zesnulého místopředsedu Pavla Kučeru podala v roce 2008 šéfka NS Iva Brožová. Vyšlo totiž najevo, že se Kučera nedůvodně angažoval v trestním řízení vedeném proti Jiřímu Čunkovi.

Právě Kučeru, společně s tehdejšími justičními špičkami jako nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou, ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a dalšími lidmi ze státního zastupitelství, označila dnešní ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v prosinci 2007 za justiční mafii. Ta podle Benešové nezákonným způsobem ovlivňovala průběh některých trestních věcí. Zejména poukázala na Čunkovu kauzu, která vedla až k jeho rezignaci na místopředsednický post ve vládě premiéra Mirka Topolánka.

Pácal byl členem kárného senátu, který u NS dvakrát rozhodoval o odnětí Kučerova kárného případu olomouckému vrchnímu soudu a o jeho přikázání tomu pražskému. Ač jeho přítel, jednou se z případu vyloučil, podruhé ne.

Na dotaz, co Pácalově nominaci na předsedu NS říká, Benešová serveru Lidovky.cz odepsala: „Nic o tom nevím, tak nemám co komentovat.“ Bez odpovědi ponechala stejnou otázku i Brožová.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Daně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Daně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Daně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!