Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rozmachu kyberzločinu přispívá mýtus, že jde o anonymní území

Právo

  6:30
PRAHA - Soud poslal za kyberšikanu známého fotbalistu na půl roku do vězení. Podobné kauzy jsou čím dál častější.

Tomáš Řepka se svou bývalou manželkou Vlaďkou Erbovou foto: ČTK

Do soudní síně vstupují s jinými pocity než kterýkoliv jiný běžný člověk. Místo decentního oblečení volí výraznější modely. Nechtějí totiž zklamat svoje publikum – fotografy, redaktory bulvárních médií, ale hlavně své followery na sociálních sítích. Celebrity na síti svým fanouškům odhalují své soukromí, ale sdílí třeba i celý průběh svého soudního sporu. Jejich kauzy se nejčastěji týkají sporů s bulvárními plátky.

Poslední mediálně výrazný případ „soudu s celebritou“ však upozornil na krajně nebezpečnou trestnou činnost, která kvůli internetu a sociálním sítím nabývá v posledních letech strmého rozkvětu – na kyberšikanu.

Sprostý faul

Brněnský městský soud potrestal koncem srpna bývalého elitního fotbalistu Tomáše Řepku a jeho partnerku, moderátorku a influencerku Kateřinu Kristelovou, za kyberútok na sportovcovu bývalou manželku, modelku Vlaďku Erbovou. Milenecká dvojice zveřejnila na internetu inzerát, nabízející erotické služby. K jeho textu připojili fotografii Erbové a její soukromé telefonní číslo.

Několik hodin poté, co modelka obdržela první telefonáty od zájemců o inzerované služby, podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Krátce nato vyšetřovatelé zjistili, že za inzerátem stojí otec jejího dítěte se svojí současnou přítelkyní. V bance totiž dvojici zachytila kamera, jak za zveřejnění inzerátu platí poplatek.

Zatím nepravomocný rozsudek poslal fotbalového obránce, který oblékal i dres elitního anglického a italského klubu, na půl roku do vězení. Řepkovi přitížily trestní prohřešky z minulosti. Kristelová dostala od soudu pokutu 50 tisíc korun. Dvojice již avizovala, že se proti rozhodnutí hodlá bránit. A sociální sítě dál plní nelichotivými výroky na adresu Erbové.

Kauza připomněla trend přesunu kriminality do online prostředí. Rozmachu přispívá i častý mýtus, že jde o anonymní území, které je mimo právní rámec. Pachatelé často spoléhají na to, že si je spravedlnost v kyberprostoru nenajde. Z pohledu právních předpisů ale nehraje roli, zda k aktivitám dochází ve skutečném nebo virtuálním prostředí. Veškerá činnost zanechá stopy.

„V trestních řízeních se aktivita uživatele identifikuje pomocí řady důkazů, jako je IP adresa, data od poskytovatelů služeb připojení k internetu nebo od poskytovatelů služeb, jako je email,“ vysvětlil Zdeněk Kučera z pražské advokátní kanceláře Kinstellar.

Stopy zanechá každý

Existují sice anonymizační technologie, jež aktivitu znepřehlední, nevymažou ji však úplně. Policejní mluvčí Ivana Nguyenová LN potvrdila, že kriminalisté mají s vyšetřováním kyberšikany velké zkušenosti. „Nejčastěji jde o zasílání obtěžujících, urážejících či útočných mailů či SMS zpráv. Extrémně nebezpečná je varianta vytváření stránek a blogů urážejících ostatní, pokud tyto osoby spojí s nějakou velmi ponižující situací, protože se informace dostanou obrovskému množství lidí a nejde to vzít zpět, to vše mnohonásobně zvyšuje utrpení a trauma oběti,“ uvedla.

Rozvoj kyberkriminality a trestných činů páchaných na sociálních sítích zpestřuje i soudní judikaturu. Nejvyšší soud například řešil i případ sourozenců, kdy mladý muž neoprávněně vstoupil do profilu své sestry na sociální síť Facebook. Změnil její profilovou fotografii a rozeslal víc než stovce dalších uživatelů, kteří byli evidováni jako přátelé poškozené, soukromé zprávy. Za to byl muž již první soudní instancí odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na tři měsíce.

Podle statistik klesá obecná kriminalita na úkor růstu kyberkriminality. „Internet představuje výrazně demokratizační prostředí, které by mělo zvýšit míru lidských práv a občanských svobod. Namísto toho jsme však na internetu svědky záplavy nenávistných projevů, jež jsou publikovány zejména v internetových diskusích. Odráží to pouze to, že kyberprostor je ještě stále nové sociální prostředí, v němž se ještě nevytvořila všeobecně akceptovatelná pravidla chování,“ konstatuje odborník na mediální právo Aleš Rozehnal.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...