Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Spory o nové vedení Rozhodčího soudu. Hospodářská komora měla odmítnout jmenovat přítele expremiéra Sobotky

Právo

  12:51
Praha - Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře České republiky v posledních třinácti letech rozhodoval zhruba 24 tisíc převážně obchodních sporů. Jednou z mediálně výrazných kauz byl třeba miliardový spor mezi Škodou Transportation a Českými drahami kvůli opožděnému dodání dvacítky nových lokomotiv.

Radek Pokorný ve svém voze Tesla. foto: MAFRA

Kromě složitých kauz o velké peníze teď soud řeší ještě dramatickou vnitřní situaci. Třináctičlennému předsednictvu, jež stojí v jeho čele, měl letos v červnu skončit mandát. Jména nástupců měla vzejít z dohody Hospodářské (HK) a Agrární komory (AK). K dohodě ale dosud nedošlo. Naopak, věc míří k soudu.

KLÍČOVÝ SOUD VE SPORECH FIREM O MILIARDY

■ Od roku 2016 se Rozhodčí soud zabýval 23 617 spory a vydal 19 080 rozhodčích nálezů. Za poslední tři roky bylo u Rozhodčího soudu podáno 2629 žalob, z toho 2419 vnitrostátních a 210 mezinárodních.

■ Soud rozhoduje i doménové spory – vydal 773 rozhodnutí o generických doménách, přičemž tyto spory probíhají jen v anglickém jazyce. Doménové spory vedly například JCDecaux, ArcelorMittal či Intesa Sanpaolo banka.

■ Rozhodčí soud nesoudí jen spory mezi firmami, byť tyto spory představují drtivou většinou případů. Lze u něj rozhodovat i jiné majetkové spory – vypořádání mezi manžely, spory o podíly na zisku atd.

■ Řízení jsou neveřejná, rozhodci jsou vázáni mlčenlivostí. Jen strany sporu mohou o řízení informovat veřejnost. Nedávno byl medializován nález, dle něhož měl majitel Vítkovice Holding Jan Světlík zaplatit 1,7 miliardy korun miliardáři Davidu Beranovi.

Podle dosavadní praxe si každá komora do vedení prosadila zhruba polovinu kandidátů. Nyní se ale situace zadrhla. HK totiž odmítla do vedení soudu schválit některé nominanty AK. Podle zdrojů LN šlo mimo jiné o vlivného pražského advokáta Radka Pokorného, blízkého přítele expremiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který je dosavadním místopředsedou soudu.

„Vzhledem k nekonstruktivnímu přístupu vedení Hospodářské komory nám nezbylo než se obrátit na soud,“ řekla Jarmila Dubravská, výkonná ředitelka AK.

Soud má rozhodnout, zda kormidlo Rozhodčího soudu drží dál jeho původní vedení, nebo část kandidátů, na kterých se zatím obě komory shodly. Hospodářská komora si na rozdíl od Agrární myslí, že mandát původního předsednictva zanikl v červnu.

Dnes se v pražském Kaiserštejnském paláci odehraje setkání rozhodců, kterého se vedle řadových rozhodců má účastnit také vedení původního předsednictva a hlavy Hospodářské (HK) i Agrární komory (AK). Byť jde o setkání, na kterém se budou prezentovat statistické údaje a celkově hodnotit práce soudu za uplynulé měsíce, lze očekávat, že se diskuse strhne právě i na téma přetrvávající nejistoty ohledně nového vedení soudu.

Situaci navíc v úterý rozvířil otevřený dopis rozhodců Martina Aschenbrennera, Petra Břízy, Františka Honsy, Petra Hostaše, Martina Svatoše a Michala Vojáčka – šesti kandidátů, které do čela Rozhodčího soudu prosazovala Hospodářská komora. Účelem jejich sdělení mělo být vysvětlení situace ostatním rozhodcům.

Podle nich došlo letos v červnu k tomu, že jmenný seznam s návrhem všech 13 členů nového předsednictva Rozhodčího soudu předložila oficiálně ke schválení stávající šéfka instituce Marie Karfíková. Agrární komora měla schválit bez výhrad všechny navržené, Hospodářská komora však souhlasila jen s devíti nominanty. „Třebaže navržený seznam nespecifikoval kandidáty HK ani AK, je nám známo, že čtyři neodsouhlasení nominanti byli kandidáty AK,“ stojí v dopise.

KOMENTÁŘ: Náhrada škody kvůli neoprávněné žalobě v USA

V červenci tak mělo vzniknout nové, byť neúplné, předsednictvo s devíti členy. Tři z nich – kandidáti AK – však postupně rezignovali. Dle autorů zmíněného dopisu to bylo zřejmě z důvodu, že „sdílejí názor AK, že členové nového předsednictva nebyli platně zvoleni“. Zde leží i jádro sporu. Kdo tedy nyní soud vede?

Dvojí vedení

LN kontaktovaly většinu členů představenstva jmenovaného v roce 2016. Dotaz směřoval na to, zda se stále považují za členy vedení soudu.

„Můj mandát člena předsednictva zanikl uplynutím zákonné doby, nade vší pochybnost pak nominací nových členů předsednictva soudu. Aktuální vedení je neúplné a je tvořeno osobami schválenými oběma komorami,“ napsal LN Lukáš Trojan, který zastával post místopředsedy. Oproti tomu advokát Radek Pokorný – další místopředseda – má za to, že jeho mandát nadále trvá. „Současná situace se řídí podle platného statusu, který platí od roku 1994 a byl respektován všemi ostatními předsednictvy,“ uvedl Pokorný.

Advokát Lukáš Trojan.

Odkazuje na interní dokument soudu, dle kterého členové předsednictva zůstávají ve funkci i po uplynutí období, na něž byli jmenování, dokud není jmenováno nové vedení. To je ostatně názor i AK. „Praktické fungování soudu je zajištěno tím, že stávající představenstvo nadále vykonává svůj mandát,“ vysvětlila Dubravská, výkonná ředitelka AK.

Hospodářská komora si však myslí pravý opak. „Do předsednictva bylo jmenováno devět osobností. Představenstvo HK zároveň zmocnilo prezidenta komory Vladimíra Dlouhého k dalším jednáním o doplnění předsednictva,“ řekl mluvčí HK.

Terč? Pokorný

Obě komory odmítají potvrdit, že ve sporu jde o konkrétní jména. Několik zdrojů LN však potvrdilo opak. Klíčovou figurou, se kterou se HK odmítá smířit, má být dle kuloárů právě Pokorný. Kromě jeho kontaktů do vysoké politiky budilo kontroverzi například to, že ve zmíněném sporu Českých drah a Škody Transportation zastupoval coby advokát výrobce vlaků a přitom se pře rozhodovala u soudu, na jehož vedení se podílel.

Rozhodování o vedení soudu není žádnou formalitou. Předsednictvo i předseda mají významné pravomoci a mohou ovlivnit chod soudu, ale i konkrétní rozhodčí řízení. Rozhodují o jmenování či vyškrtnutí rozhodců či o námitkách podjatosti. Když se strany neshodnou na jménu rozhodce, jmenuje jej pak sám předseda.