Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Tichý rozprodej Mostu. Družstvo Krušnohor je bez vedení, přesto prodává byty

Mostecké sídliště Chanov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mostecké sídliště Chanov. | foto: Jan Krejcar Lidovky.cz

MOST Krušnohor řídí bytovou politiku v Mostě a okolí. Jedno z největších bytových družstev v Česku nyní nemá řádné představenstvo. Přesto družstvo prodává byty a vedení Krušnohoru o tom mlčí.

Stavební bytové družstvo Krušnohor spravuje zhruba 21 tisíc bytových jednotek, což z něj dělá jedno z největších v Česku. V polovině srpna mu soud na základě pravomocného rozsudku vymazal z obchodního rejstříku celé představenstvo, protože bylo zvoleno neplatně. Za gigantické družstvo tak nemá kdo právně jednat. Přesto však dochází k rozprodeji jeho majetku. Družstevníci proto na dnes již bývalé představenstvo podali trestní oznámení kvůli porušování povinností při správě cizího majetku.

„Domníváme se, že jsou kupní smlouvy neplatné. Věříme, že po přezkumu ze strany orgánů činných v trestním řízení bude možné dovodit podvodné jednání, které předcházelo uzavření těchto smluv,“ řekl LN Ondřej Preuss, advokát, který v soudních sporech zastupuje několik družstevníků. Ti chtějí prošetřit, jakým způsobem byly kupní smlouvy uzavřeny.

O prodejích družstvo mlčí

V srpnu, tedy v době, kdy už představenstvo nemohlo s majetkem družstva nijak nakládat, bylo podle družstevníků prodáno minimálně pět bytů, a to za kupní cenu v rozsahu 70 tisíc až 150 tisíc korun. Tiskový mluvčí Krušnohoru Petr Prokeš nicméně na otázky LN o prodeji bytů neodpověděl.

O rozprodeji majetku údajně nic neví advokát Eduard Belšán, který Krušnohor v právních sporech zastupuje. „Nejsem schopen ničeho sdělit, protože jsem předmětné smlouvy neviděl a neznám okolnosti převodu,“ napsal LN.

Družstevníci v čele s Lubomírem Gombošem, který právní spory inicioval, však nevidí problém jen v prodeji majetku poté, co představenstvo nemohlo jednat. Podle nich dochází dlouhodobě k prodeji majetku pod cenou. V červnu již proto vyzvali vedení družstva k revizi všech realizovaných prodejů. Není jich málo. Jen za letošní rok mělo podle družstevníků prodat přes 50 bytů, a to jen čtyřem kupujícím – podle Gomboše spekulantům.

Po vynesení rozsudku, který volbu členů představenstva zrušil, avšak před nabytím právní moci mělo družstvo prodat celkem 27 jednotek. LN se mluvčího družstva dotazovaly i na to, zda byly prodávané jednotky nabízeny volně na realitním trhu. Ani na to ale Petr Prokeš neodpověděl.

Na nestandardní rozprodej bytů družstva upozornila již před rokem senátorka Alena Dernerová (nestr.) „Dnes již víme s jistotou, že právě Krušnohor v čele s ředitelem Františkem Rybou prodává byty levně třetím osobám. Ty pak do Mostu stěhují sociálně slabé lidi, kteří město devastují,“ uvedla senátorka.

Vedení Krušnohoru to tehdy označilo za propagandu.

Propojeni s radnicí

Krušnohor není jen tak obyčejné družstvo, jako jediné v Česku totiž vstoupilo do komunální politiky, a to prostřednictvím Sdružení Mostečané Mostu. V současném zastupitelstvu jej reprezentuje osm politiků, včetně předsedy družstva Arnošta Ševčíka. Oba subjekty jsou tak úzce propojeny.

Klíčovou osobností je však již zmíněný ředitel družstva Ryba. Ten například před dvěma lety dělal průvodce po vyloučených lokalitách v Litvínově, kde Krušnohor také spravuje byty, současnému premiéru Andreji Babišovi (ANO) a seznamoval ho s tamní problematikou „nepřizpůsobivých“. Do problémových spoluobčanů se velmi tvrdě opřeli v předvolební kampani i Mostečané Mostu, když navrhovali vystavění Vesnice pro lůzu, kam by byli „nepřizpůsobiví“ odsunuti.

Na to, že volby ovlivnila rasistická kampaň, si pak u Ústavního soudu stěžovali dva Romové z mosteckého sídliště Chanov. Neuspěli, ale dál chtějí bojovat u Evropského soudu pro lidská práva.

Ryba si jako zaměstnanec družstva vliv drží i poté, co představenstvo padlo. „Z hlediska výkonu své funkce má kompetence k řízení správy družstva. Běžná činnost Krušnohoru tak není nijak ohrožena. Správa funguje bezvadně, klienti nikterak nepociťují, že by jejich záležitosti s bydlením nebyly řešeny,“ napsal LN mluvčí Prokeš. Pracovní pozice Ryba zastává již od roku 1997.

Klíčový prostředek, jak šířit mezi Mostečany své názory, má družstvo díky měsíčníku Krušnohor, který pravidelně dostává do schránek přes 23 tisíc lidí. Nevelká část jeho prostoru je věnována vnitrodružstevním záležitostem. Často se v něm ale objevují příspěvky kritizující články v médiích, jež informují o dění v družstvu. „Články čteme a nestačíme se divit. Dnes je lidem lháno o tom, jak je zde vše nedemokratické a jak jsou družstevníci uzurpováni,“ píše se například v zářijovém vydání.

Vyhlídky? Roky u soudu

Co ale teď s družstvem bez představenstva? „Ve věci bylo podáno dovolání k Nejvyššímu soudu. Zároveň pan František Ryba podal návrh na určení členů statutárního orgánu spojený s návrhem na opatrovníka,“ napsal LN advokát Belšán. Do představenstva pak navrhli všechny jeho původní členy.

Proti tomu však podali protinávrh další tři členové družstva. „Navrhovatelé jakožto členové SBD Krušnohor, které je odpůrci (dnes již bývalé představenstvo – pozn. red.) systematicky tunelováno, aniž by proti tomu mohli účinně zakročit a majetek družstva ochránit, tedy nepochybně mají na vyloučení odpůrců důležitý zájem,“ stojí v protinávrhu. Zjednodušeně – družstevníci chtějí zabránit tomu, aby se do představenstva dostaly stejné osoby, které soud nechal na základě pravomocného rozsudku vymazat.

Jádro sporu bylo totiž v tom, že v roce 2016 na schůzi, na níž bylo představenstvo zvoleno, dostala pozvánku jen polovina z 80 volitelů. Právě toto rozhodnutí bylo podle Krajského soudu v Ústí nad Labem protiprávní a v rozporu s vnitrodružstevní demokracií i s dobrými mravy. Jedno z největších českých družstev tak zřejmě čekají další roky sporů.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!