Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Trojan se rozhodl pro založení vlastní kanceláře, tdpA legal chce být jednička na kriminalitu bílých límečků

Advokáti Martin Doleček (vlevo) a Lukáš Trojan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokáti Martin Doleček (vlevo) a Lukáš Trojan. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA V polovině ledna se v obchodním rejstříku objevila nová advokátní firma, která má velké ambice. Byť oficiální stáří entity není ani dva měsíce, rozhodně nejde o nováčka na trhu. Po 15 letech fungování advokátní kanceláře KŠD Legal se část firmy odštěpila, aby mohla vzniknout tdpA legal, v čele s expertem na trestní právo Lukášem Trojanem.

„Je mi 48 let. Zažil jsem si dva desetileté pracovní cykly. Člověk přirozeně začíná přemýšlet o tom, zda bude dělat partnera kanceláře do konce života, nebo se někam posune,“ začal o změně velmi ze široka hovořit Trojan, který si v nové firmě zachoval podíl o velikosti 49,80 procenta. Přiznal, že je již několik let přesvědčen o tom, že po padesátce by mělo jeho pracovní nasazení klesat. „Mohl jsem si vybrat, jestli kancelář opustím nebo jestli začnu do svého podílu pouštět mladší kolegy,“ vysvětlil Trojan. V KŠD podle něj dlouho vedli debatu o tom, jak ke klíčovým partnerským pozicím pouštět mladší kolegy, ale nedohodli se. Možným řešením tak bylo rozdělení. Trojan podotýká, že vše proběhlo v přátelském duchu. O tom svědčí i to, že stále sdílejí společné prostory v administrativní budově City Tower v pražských Nuslích. Začátkem léta se ale firmy nadobro oddělí i fyzicky.

Advokát Lukáš Trojan.

Partner musí mít správný instinkt

Konsenzus nad rozdělením byl důležitý i kvůli klientům. „Korporátní klienti, kterým jsme tuto změnu představovali byli rádi, že to bylo všechno v dobrém a nebudou žádné turbulence,“ uvedl Martin Doleček, který v nové kanceláři vlastní po Trojanovi největší podíl. Pětici partnerů tdpA legal vedle něj uzavírají advokáti Marek Bilej, Jiří Hron a Lucia Ježková. Nejmladšímu z nich je přitom jen 38 let. „Úplně nejdůležitějším efektem je pracovní restart kanceláře. Když stejnou práci děláte 15 let, tak uvíznete v provozní slepotě a nevidíte věci, které se kolem odehrávají,“ osvětlil Trojan. Důvodem relativně mladé partnerské základny je podle něj i nástup nových technologií, které jsou bližší mladší generaci právníků.

Kancelář si chce ale mladé partnery nejprve otestovat a zjistit, jestli mají ten správný „instinkt“, aby se mohli stát equity partnery, a tím pádem sdílet i podíl na zisku kanceláře. „Řada advokátů nemá obchodní instinkt, které partner kanceláře musí nezbytně mít. Někteří prostě raději zůstanou jen u právní agendy, protože nechtějí řešit povinnosti, jež má partner ke klientům nebo k zaměstnancům,“ uvedl Trojan. Ani jeden z partnerů kanceláře, se kterými LN hovořily, nechtěl uvést, kolik právníků v tdpA působí. Mohu ale říci, že do konce roku se budeme pohybovat v rozmezí 20 až 25 právníků,“ uvedl Doleček. Míní, že to je správný počet, kdy ještě lze mladší kolegy na přímo řídit bez mezičlánku, a zároveň udržovat kvalitu poskytovaných služeb.

Advokát Martin Doleček.

Cíl: Za pět let být špičkou na trhu

Kancelář se nebude pouze úzce specializovat na trestní právo, což je právě Trojanova parketa. Kancelář tdpA a přímo Trojan poskytuje právní služby korporacím i fyzickým osobám, když se specializuje především na hospodářskou kriminalitu corporate complience a interní investigaci. „Mým cílem je, abychom za pět let byli jednička na trhu v oblasti kriminality bílých límečků, compliance a trestní odpovědnosti právnických osob,“ uvedl Trojan. Naznačil však, že chce svoji osobní profesní dráhu pozvolna omezovat, tak aby praxi v horizontu pěti až deseti let mohl přenechat už jen mladším partnerům. Naopak Dolečkova meta je pro následující roky velmi vysoko. Sám se věnuje arbitrážím a sporové agendě a jeho cílem je dostat kancelář na špičku v tomto oboru. Vedle toho chce kancelář rozvíjet specializaci na fúze a akvizice, ICT, regulatoriku veřejné zakázky či real estate.

Trojan naznačil, že v nadcházejících letech se může český trh právních služeb dočkat ještě významnějších změn. „Aktuálně probíhají diskuse s různými subjekty napříč advokátním trhem o potencionální spolupráci. Rádi bychom tak synergicky posílili agendu, kapacitu i značku. Silní prostě lépe odolávají výkyvům,“ uvedl advokát. Podle něj je třeba využít relativního klidu konjunktury a připravit se na recesi, která se nepochybně promítne i do trhu právních služeb.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!