Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Trojan se rozhodl pro založení vlastní kanceláře, tdpA legal chce být jednička na kriminalitu bílých límečků

Advokáti Martin Doleček (vlevo) a Lukáš Trojan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokáti Martin Doleček (vlevo) a Lukáš Trojan. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA V polovině ledna se v obchodním rejstříku objevila nová advokátní firma, která má velké ambice. Byť oficiální stáří entity není ani dva měsíce, rozhodně nejde o nováčka na trhu. Po 15 letech fungování advokátní kanceláře KŠD Legal se část firmy odštěpila, aby mohla vzniknout tdpA legal, v čele s expertem na trestní právo Lukášem Trojanem.

„Je mi 48 let. Zažil jsem si dva desetileté pracovní cykly. Člověk přirozeně začíná přemýšlet o tom, zda bude dělat partnera kanceláře do konce života, nebo se někam posune,“ začal o změně velmi ze široka hovořit Trojan, který si v nové firmě zachoval podíl o velikosti 49,80 procenta. Přiznal, že je již několik let přesvědčen o tom, že po padesátce by mělo jeho pracovní nasazení klesat. „Mohl jsem si vybrat, jestli kancelář opustím nebo jestli začnu do svého podílu pouštět mladší kolegy,“ vysvětlil Trojan. V KŠD podle něj dlouho vedli debatu o tom, jak ke klíčovým partnerským pozicím pouštět mladší kolegy, ale nedohodli se. Možným řešením tak bylo rozdělení. Trojan podotýká, že vše proběhlo v přátelském duchu. O tom svědčí i to, že stále sdílejí společné prostory v administrativní budově City Tower v pražských Nuslích. Začátkem léta se ale firmy nadobro oddělí i fyzicky.

Advokát Lukáš Trojan.

Partner musí mít správný instinkt

Konsenzus nad rozdělením byl důležitý i kvůli klientům. „Korporátní klienti, kterým jsme tuto změnu představovali byli rádi, že to bylo všechno v dobrém a nebudou žádné turbulence,“ uvedl Martin Doleček, který v nové kanceláři vlastní po Trojanovi největší podíl. Pětici partnerů tdpA legal vedle něj uzavírají advokáti Marek Bilej, Jiří Hron a Lucia Ježková. Nejmladšímu z nich je přitom jen 38 let. „Úplně nejdůležitějším efektem je pracovní restart kanceláře. Když stejnou práci děláte 15 let, tak uvíznete v provozní slepotě a nevidíte věci, které se kolem odehrávají,“ osvětlil Trojan. Důvodem relativně mladé partnerské základny je podle něj i nástup nových technologií, které jsou bližší mladší generaci právníků.

Kancelář si chce ale mladé partnery nejprve otestovat a zjistit, jestli mají ten správný „instinkt“, aby se mohli stát equity partnery, a tím pádem sdílet i podíl na zisku kanceláře. „Řada advokátů nemá obchodní instinkt, které partner kanceláře musí nezbytně mít. Někteří prostě raději zůstanou jen u právní agendy, protože nechtějí řešit povinnosti, jež má partner ke klientům nebo k zaměstnancům,“ uvedl Trojan. Ani jeden z partnerů kanceláře, se kterými LN hovořily, nechtěl uvést, kolik právníků v tdpA působí. Mohu ale říci, že do konce roku se budeme pohybovat v rozmezí 20 až 25 právníků,“ uvedl Doleček. Míní, že to je správný počet, kdy ještě lze mladší kolegy na přímo řídit bez mezičlánku, a zároveň udržovat kvalitu poskytovaných služeb.

Advokát Martin Doleček.

Cíl: Za pět let být špičkou na trhu

Kancelář se nebude pouze úzce specializovat na trestní právo, což je právě Trojanova parketa. Kancelář tdpA a přímo Trojan poskytuje právní služby korporacím i fyzickým osobám, když se specializuje především na hospodářskou kriminalitu corporate complience a interní investigaci. „Mým cílem je, abychom za pět let byli jednička na trhu v oblasti kriminality bílých límečků, compliance a trestní odpovědnosti právnických osob,“ uvedl Trojan. Naznačil však, že chce svoji osobní profesní dráhu pozvolna omezovat, tak aby praxi v horizontu pěti až deseti let mohl přenechat už jen mladším partnerům. Naopak Dolečkova meta je pro následující roky velmi vysoko. Sám se věnuje arbitrážím a sporové agendě a jeho cílem je dostat kancelář na špičku v tomto oboru. Vedle toho chce kancelář rozvíjet specializaci na fúze a akvizice, ICT, regulatoriku veřejné zakázky či real estate.

Trojan naznačil, že v nadcházejících letech se může český trh právních služeb dočkat ještě významnějších změn. „Aktuálně probíhají diskuse s různými subjekty napříč advokátním trhem o potencionální spolupráci. Rádi bychom tak synergicky posílili agendu, kapacitu i značku. Silní prostě lépe odolávají výkyvům,“ uvedl advokát. Podle něj je třeba využít relativního klidu konjunktury a připravit se na recesi, která se nepochybně promítne i do trhu právních služeb.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!