Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Většina exekutorů je pro zavedení teritoriality. Proti lobbují jen velké úřady, zní z komory

Velké exekutorské úřady mají typicky zřízená call centra a svoji činnost vedou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velké exekutorské úřady mají typicky zřízená call centra a svoji činnost vedou... | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Legislativní rada vlády začátkem února přerušila projednávání novely exekučního řádu, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Zákon, který se na resortu zrodil ještě za éry exministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), členové legislativní rady vlády podrobili ostré kritice a novelu ministerstvu vrátili s četnými připomínkami k přepracování.

Vedení Exekutorské komory ČR začátkem minulého týdne představilo svoji vizi exekučního řádu. Komora trvá na zavedení místní příslušnosti exekutorů a také chce, aby srážky ze mzdy bylo možné individuálně upravit podle aktuálních finančních možností dlužníka.

„Exekutorská komora si vysoce váží vztahů, které má se současným ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem. A je připravena poskytnout své odborníky pro úpravy občanského soudního a exekučního řádu,“ uvedl prezident exekutorské komory Vladimír Plášil předtím, než vedení komory začalo prezentovat své vize.

Podle komory došlo v důsledku toho, že Pelikán při přípravě novely nekomunikoval s odbornou veřejností a nenaslouchal připomínkám komory, ke ztrátě drahocenného času, kdy mohl být připraven kvalitní návrh zákona. Vedení komory ale přiznalo, že své současné návrhy s ministerstvem zatím nekonzultovalo.

Koncentrace a teritorialita

Téma, jež vedení komory otevřelo hned jako první, nese pracovní název „problém sněhuláka“, pod kterým se skrývá koncentrace exekucí. Podle návrhu novely měl všechny exekuce povinného spravovat exekutor, jenž by jako první v pořadí začal exekuční řízení. Mohlo by se tak stát, že dlužník bydlící v Opavě by měl exekutora v Chebu. U něj by se pak vedla veškerá další exekuční řízení.

„Byla by to obrovská zátěž pro dlužníka, věřitele, ale i pro soudy a soudní exekutory,“ kritizoval návrh Plášil.

S tím souvisí „evergreenové“ téma českých exekutorů – zavedení, či nezavedení teritoriality exekutorů. „Koncentrace exekucí představuje řešení, které má svá pozitiva, avšak jen při současném zavedení principu teritoriality exekutorských úřadů. Bez toho představuje tento koncept jen zbytečnou zátěž finanční a časovou,“ uvedl již dříve Michal Žižlavský, člen Legislativní rady vlády.

V současné době funguje mezi exekutory soutěžní prostředí, kdy exekutor z Chebu může vést exekuce u osob s bydlištěm napříč republikou. Věřitel si totiž může exekutora sám vybrat. To vedlo k tomu, že vznikly velké a úspěšné exekutorské úřady, ale vedle nich i ty, jež mají problém s přežitím. Velké úřady mají typicky zřízená call centra a svoji činnost vedou obchodním stylem.

Jedním z největších tuzemských úřadů je exekutorský úřad Lukáše Jíchy v Přerově. „Princip jeden povinný – jeden exekutor do exekucí nepatří. Tento princip patří tradičně do insolvencí, nikoli do exekucí,“ řekl LN Robert Runták, ředitel Jíchova exekutorského úřadu, jenž je proti zavedení koncentrace exekucí i proti teritorialitě.

Dva tábory. Vítězí ten menší

Opak prosazuje platforma za teritorialitu, jež navrhuje zavedení systému územní působnosti exekutorů, který bude odpovídat územní působnosti krajských soudů. „Dosavadní princip volného výběru exekutora oprávněným je zcela nesmyslný a nemá v Evropě obdoby. Jsou pouze tři evropské země, které nemají teritorialitu – Albánie, Česká republika a Nizozemsko, až na správní obvody Bonaire, Saba a Svatý Eustach. Český systém je vysoce korupční a způsobuje zbytečné problémy statisícům obyvatel,“ řekl LN kladenský exekutor Petr Kučera, mluvčí platformy. Třeba na Slovensku byla teritorialita zavedena v loňském roce.

Sněm jakožto nejvyšší orgán Exekutorské komory přijal již v roce 2014 v tajném hlasování záměr teritorialitu prosadit.

„Jsem si vědom, že je to politická otázka. Věřím ale, že pokud budeme zákonodárce trpělivě přesvědčovat, stanoveného cíle dosáhneme,“ uvedl Plášil. A dodal, že i velké úřady čelí celkovému úbytku případů, jak plánuje komora již brzy představit.

Situaci otevřeně okomentovala i členka prezidia komory Jitka Wolfová. „Nejsme rozdělené tábory, devadesát procent exekutorů místní příslušnost žádá. Pak je ale asi 15 velkých exekutorských úřadů, které vynakládají značné prostředky na lobby proti zavedení teritoriality. Bohužel jsou zatím silnější,“ řekla. Wolfová připustila, že přes polovinu veškerého exekučního řízení obhospodařuje právě oněch zmíněných 15 exekutorů. „Současný trh s pohledávkami je velmi korupční prostřední. Exekutor má být nezávislý a nestranný a v tržním prostředí takovým být nemůže,“ uzavírá Wolfová.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!