Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Vláda vyhlásila nouzový stav. Co to pro občany znamená?

Premiér Andrej Babiš vyhlašuje stav nouze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš vyhlašuje stav nouze. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Vláda ve čtvrtek lidem i firmám dočasně omezila jejich práva a svobody, vyhlásila nouzový stav. Jde o mimořádnou situaci. Na celém území státu mohou být v příštích třiceti dnech omezena v zásadě jakákoli práva a svobody. Důležité je, že jejich omezení musí sledovat legitimní cíl.

Tím je podle vlády zabránit co možná všem příležitostem, při nichž spolu do kontaktu přicházejí větší skupiny lidí. K tomu dochází na sportovištích a koupalištích, v posilovnách, klubech, knihovnách, galeriích, barech a restauracích.

Práva a svobody plynou z celé řady zákonů. Bez nouzového stavu by vláda musela téměř neustále zkoumat, jestli tu či onu situaci příznivou pro šíření Covid-19 řeší konkrétní zákon. A kdyby ne, nemohla by s tím nic dělat.

Nouzový stav vytváří ústavní prostor pro dočasné omezení práv a svobod garantovaných lidem i firmám Listinou základních práv a svobod. Dosud se nejčastěji postupovalo podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Od čtvrtka mohou být zkrácena práva a svobody z každého zákona. Současně lze i ukládat povinnosti.

Nouzový stav může trvat nejdéle třicet dní, pokud se ho vláda nerozhodne zrušit dřív. Prodloužit ho ale může jen se souhlasem Poslanecké sněmovny.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?