130 let
Pivo Pilsner Urquell v plechovce.

Pivo Pilsner Urquell v plechovce. | foto: Plzeňský Prazdroj

Původní zpráva

Plzeňské pivo se bude vařit už jen ‚doma‘. Prazdroj zavírá výrobu v Rusku

Ekonomika
  •   10:47
PRAHA - Od ledna mají pivaři a příznivci plzeňského jednu jistotu – každá láhev značky Pilsner Urquell, prodávaná doma i po světě, pochází z Plzně, z místa svého původu. Plzeňský Prazdroj pro LN potvrdil, že po deseti letech ukončil licenční výrobu v ruské Kaluze.

V minulosti se plzeňské vařilo i v polském Tychy. Rusko, respektive tamní pivovar z tureckého koncernu Efes, bylo druhou a nyní už poslední destinací, kde se plzeňský ležák na základě licence pro místní trh vyráběl.

Česká super tradice

„Plzeňský Prazdroj se tak rozhodl v souladu se svou globální strategií, jak posílit celosvětově pozici Pilsner Urquell jako super prémiové značky, která představuje nejlepší českou pivovarskou tradici,“ uvedla k tomu Jitka Němečková, mluvčí Prazdroje, který je od loňského jara v rukou japonského koncernu Asahi.

Rozdělený národ

Ruská výroba plzeňského piva byla zahájena před deseti lety kvůli extrémně vysokým dovozním poplatkům v zemi. Objem výroby v Kaluze nebyl velký, nepřekročil jedno procento z celkové roční výroby samotné značky Pilsner Urquell (v tištěné verzi LN jsme uvedli chybně 1 procento z celkové produkce Plzeňského Prazdroje).

Prazdroj dováží z Česka do Ruska i svůj originál. Možnost porovnávat originál s kopií Pilsner Urquell měli i pivaři mezi lety 2002 a 2011 i v Polsku, kam se snadno dostávalo i původní plzeňské. A naopak.

Do dražby jde deset originálních lahví piva Pilsner Urquell

Podle nezávislého pivovarnického experta a někdejšího šéfa Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého se nikdy v případě licencí nepodaří vyrábět dlouhodobě pivo stejné s originálem. „Můžete hlídat způsob vaření v jiném pivovaru sebevíc, ale všude jsou jiné návyky a podmínky, a ty se po čase promítají i do výroby. Nechat vyrábět Plzeň v blízkém Polsku byla marketingová chyba a ukončení licence v Rusku je také rozumný tah. Předchozí majitelé Prazdroje neměli vyjasněnou koncepci, jak s pivem zacházet, což se příchodem nového majitele změnilo,“ uvedl Veselý.

Přirovnává situaci například k licenčně rozšířeným globálním značkám, jako je Guinness nebo Heineken, a na druhé straně třeba u nás k Budvaru, který se vaří výhradně v Budějovicích a oprávněně může označovat své pivo za „jediné pravé“. I Prazdroj teď bude moci značku Pilsner Urquell právem označovat za jediný pravý „pils“.

Staropramen skončil s licencí na Asahi

Největší producent piva u nás dál pokračuje s licenční výrobou své značky Kozel. Jako nejprodávanější česká značka v zahraničí se vaří nejen u nás, ale i na Slovensku, v Maďarsku, Rusku, Ukrajině, Moldávii, Kazachstánu, Gruzii a Turecku.

Rošády kolem licenční výroby se odehrávají také u dalších pivovarů v Česku. Staropramen před koncem loňska ukončil ve svém smíchovském pivovaru výrobu značky Asahi Super Dry, kterou vařil licenčně pro japonský koncern. Na Smíchově místo toho začali vařit pro svou mateřskou společnost Molson Coors ležák Miller Genuine Draft, který Staropramen vyrábí výhradně na export po Evropě.

Zároveň loni také na Smíchově skončila výroba značky Stella Artois na základě licence od světového pivovarnického lídra koncernu AB Inbev.

Autor: Miroslav Petr
  • Vybrali jsme pro Vás