Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Pražská burza je nejsilnější od doby před začátkem epidemie, pomohly k tomu například akcie bank

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pražská burza je nyní nejsilnější od doby před začátkem epidemie nemoci covid-19 v Česku. Index PX v pondělí stoupl o 0,39 procenta na 1081,51 bodu, což je nejvíce od 21. února 2020. Loni 1. března se objevily první případy covidu-19 v České republice a následoval prudký propad burzy. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

K růstu v pondělí burze pomohly například akcie Moneta Money Bank, které zaznamenaly druhý největší objem obchodů z hlavních emisí pražské burzy a zároveň zdražily o 0,25 procenta na 79 korun. K posílení burzy přispěly i akcie bankovní skupiny Erste nebo softwarové společnosti Avast, které také patřily k nejobchodovanějším. Akcie Erste si polepšily o 0,19 procenta na 745,20 koruny a akcie Avastu o 1,43 procenta na 142,20 koruny.

Cenné papíry energetické firmy ČEZ, s nimiž se v pondělí obchodovalo v největším objemu ze všech hlavních emisí, pouze stagnovaly na ceně 541 korun. Nejvýraznějšího růstu dosáhly cenné papíry pojišťovací skupiny VIG, které zdražily o 2,16 procenta na 615 korun. Naopak největší propad postihl akcie Komerční banky, a to o 0,44 procenta na 685 korun.

Pražská burza zaznamenala od začátku loňského roku značné výkyvy. Ještě v lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. Poté se ale v březnu objevily první případy nákazy koronavirem. Vláda následně vyhlásila nouzový stav a značně omezila obchod, služby, kulturu, sport či cestování. Burzovní index se tak v březnu postupně propadl až na 690 bodů. V létě burza posílila skoro k hranici tisícovky bodů, ale podzimní druhá vlna epidemie znamenala další propad akciového trhu zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů. Následoval však opět nárůst počtů nakažených spojený s kolísáním burzovního indexu.

Česká měna v pondělí mírně oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna si k 17:00 pohoršila oproti předchozímu závěru k euru o dva haléře na 26,19 Kč/EUR a k dolaru o čtyři haléře na 21,97 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vít Rakušan s Ivanem Bartošem před novým logem ve tvaru kolečka a čtverečku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Vít Rakušan s Ivanem Bartošem před novým logem ve tvaru kolečka a čtverečku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Vít Rakušan s Ivanem Bartošem před novým logem ve tvaru kolečka a čtverečku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...