Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská burza oslabila po volbách o půl procenta

Ekonomika

  18:05
PRAHA - Akcie na pražské burze zakončily první obchodní den po parlamentních volbách, které skončily podle analytiků obtížně řešitelnou patovou situací, oslabením. Ztráta byla nakonec mnohem menší, než naznačoval ranní propad.

Graf-pokles foto: Reprofoto

Z úvodních panických prodejů se trh otřepal a postupně se začal navracet zpět. "Po otevření ztráceli nervy zejména domácí akcionáři. Naopak zahraniční investoři po tomto poklesu začali relativně razantně nakupovat zejména Český Telecom a ČEZ," uvedl Tomáš Machalický ze společnosti Cyrrus.

Index PX dopoledne odepisoval více než dvě procenta a klesaly ceny všech předních emisí, často o více procent. Konečné zúčtování bylo mnohem příjemnější a některé emise přinesly i zhodnocení.

Akcie elektrárenské skupiny ČEZ, jejíž privatizace se podle analytiků odkládá na neurčito, si pohoršily o 2,18 procenta na 696,9 koruny. Kurz petrochemického holdingu Unipetrol se svezl o 1,96 procenta na 200,3 koruny a Komerční banky o 0,68 procenta na 3210 koruny.

Ovšem operátor Český Telecom si polepšil o 1,33 procenta na 464,3 koruny. Společnost Merrill Lynch zvýšila investiční doporučení k akciím Telecomu na "koupit" z neutrálního stupně a cílovou cenu vylepšila na 615 korun. Výrobce léčiv Zentiva zpevnil o 1,09 procenta na 1114 korun. V rumunském tisku se údajně objevila zmínka, že Zentiva se v současnosti rozhoduje o další případné akvizici v Rumunsku.

Akcií celkem změnilo majitele za letos podprůměrných takřka 3,3 miliardy korun po pátečním objemu 3,5 miliardy korun. Pro další vývoj bude podle Machalického důležité chování zatím spíše váhajících zahraničních investorů a pokrok v jednáních o sestavení nové vlády.

"Podle mého názoru je politická nestabilita do určité míry v kurzech akcií již započítána, a pokud přijdou na trh kupci, mohli bychom se dočkat překvapení v podobě růstu," mínil.
Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat