Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská burza podpoří menší firmy. Nabídne jim program Start

Ekonomika

  12:33
PRAHA - Burza cenných papírů Praha vytvořila speciální trh s názvem Start, který má usnadnit malým a středním firmám přístup ke kapitálu. Novinářům to řekl generální ředitel pražské burzy Petr Koblic. Dodal, že trh je připraven od středy.
Burza, ilustrační foto

Burza, ilustrační foto foto: Shutterstock

Burza tak podle něj reaguje na situaci, kdy zejména banky výrazně omezily přísun peněz do malých a středních podniků. Partnery burzy při přípravě trhu byly společnosti Cyrrus a Raiffeisenbank.

Cílem programu je zjednodušit administrativní náročnost

Podmínky trhu jsou nastaveny tak, aby bylo pro budoucí emitenty co nejméně administrativně náročné na trh vstoupit a současně byla zachována dostatečná míra transparentnosti trhu.

Start patří mezi tzv. neregulované trhy, což umožňuje emitentům místo tradičního prospektu emise vypracovat pouze jednodušší informační dokument.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vznik trhu Start si vyžádali naši členové. Podmínky byly upraveny tak, aby maximálně vyhovovaly klientům našich členů, se kterými jsme na přípravě spolupracovali. Současně jsme chtěli využít jejich zkušeností z obdobných zahraničních platforem a vyvarovat se chyb, kterých se dopustily jiné burzy, " dodal Koblic.

Prvním krokem pro zájemce o vstup na nový trh by mělo být kontaktování některého z takzvaných garantů emise. Ten se stane pro budoucího emitenta jeho průvodcem a poradcem. Současně se zaručuje burze za svého klienta a za jeho schopnost dostát všem závazkům plynoucím ze statutu veřejně obchodované společnosti.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Po samotném uvedení nové společnosti na trh může garant začít pro emitenta zajišťovat rovněž služby tzv. patrona emise. Hlavní náplní práce patrona je udržovat podmínky pro likviditu emise. Dalším významným úkolem garanta bude připravit jednou ročně analytickou zprávu emitenta, která investorům ukáže, jak si emitent vede ve srovnání se svým obchodním plánem.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat