Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská burza sílí, reaguje na pomoc Fed

Ekonomika

  7:40
WASHINGTON - Americká centrální banka (Fed) poskytne největší světové pojišťovně American International Group (AIG) možnost čerpat úvěr až 85 miliard dolarů (asi 1,43 bilionu Kč). Americká vláda v rámci plánu záchrany převezme v AIG téměř 80 procent akcií a bude mít vliv na řízení podniku. Na tuto zprávu pozitivně zareagovala také pražská burza, dnešní obchodování zahájila výrazným růstem téměř o šest procent.

Akcie na Wall Street vzrostly díky naději, že stát pomůže AIG. foto: TIMOTHY A. CLARYAFP

Úvěr poskytne Federální rezervní banka v New Yorku, která je součástí Fedu. Plán je vypracován na dva roky a předpokládá, že vláda jako hlavní akcionář bude mít možnost rozhodovat například i o tom, zda bude podnik vyplácet dividendy k prioritním akciím.

"Rada guvernérů centrální banky rozhodla, že za současných podmínek by chaotický pád pojišťovny AIG ještě více zhoršil situaci na finančních trzích a způsobil prudký růst úvěrových nákladů," píše se ve sdělení Fedu.

Jeho rozhodnutí podporuje i ministerstvo financí. Půjčka je zajištěna všemi aktivy AIG i jejími primárními součástmi, které nepodléhají klasické regulaci pojišťoven. Smyslem pomoci je zajistit pojišťovně prostředky na plnění běžných závazků, protože produkty AIG jsou
spjaty s pojistnými plány mnoha amerických domácností.

Díky sílícímu optimismu, že státní instituce budou financovat záchranu největší světové pojišťovny American International Group (AIG), americké akciové trhy v úterý vzrostly. V pondělí je přitom
postihl největší jednodenní pokles za sedm let. Index Dow Jones, který zahrnuje třicet nejsilnějších emisí na Wall Street, i technologický trh Nasdaq za úterý nakonec vzrostly o 1,3 procenta, i když se během dne potýkaly se ztrátami. DJI posílil o 141,51 bodu na 11.059,02 bodu a Nasdaq Composite stoupl o 27,99 bodu na 2207,90 bodu.

Naděje na záchranu AIG sílily během odpoledne a večera. Po závěru burzy oznámily informované zdroje, že se ve Fedu jedná o půjčce kolem 85 miliard dolarů, které by AIG zachránily před kolapsem.

Záchrana největší světové pojišťovny má především za cíl uklidnit světové trhy, které znejistěl bankrot investiční banky Lehman Brothers. Podle analytiků je AIG příliš velkým podnikem s vazbou na další odvětví ekonomiky, aby ji stát nechal vlastnímu osudu jako investiční banku Lehman.

Wall Street měl přitom za sebou pondělí jako nejhorší den od teroristických útoků na americká města ze září 2001. Emise finančních institucí se proto po pondělku vzpamatovávaly a jejich oživení táhlo trh před burzovním závěrem vzhůru.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat