Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská burza ztrácí firmy

Ekonomika

  10:47
PRAHA - Index pražské burzy včera po dlouhé době zažil růst, přesto se počet firem, které ho tvoří, bude zřejmě i nadále snižovat. Po vyřazení akcií firmy AAA Auto z hlavního indexu burzy hrozí podobný osud i společnosti ECM. Navíc se spekuluje o tom, že by burzu mohla úplně opustit Zentiva či Orco.

Autobazar AAA Auto foto: ČTK

Hlavní index Burzy cenných papírů Praha včera vzrostl o 2,44 procenta. Tomu však předcházela řada dnů s negativním výsledkem, a jen za poslední měsíc tak akcie firem zařazených do indexu poklesla téměř o čtrnáct procent. Za poslední rok index PX ztratil více než 56 procent své hodnoty. To samozřejmě snižuje objem obchodu na burze, což začíná některým firmám činit potíže.

Odchod dalších společností by nás mrzel“
Snížilo by to diverzifikaci a variabilitu na burze, říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

* LN Tento týden burza vyřadila z indexu PX akcie AAA Auto kvůli nízkému objemu obchodů. Spekuluje se také, že by z burzy mohly odejít další společnosti doposud obchodované na hlavním trhu, například Zentiva, Orco nebo ECM. Co by jejich odchod pro burzu znamenal?

Mrzel by nás odchod každého emitenta, ale fatální by to nebylo. Například Zentiva se již za poslední rok obchodovala méně. Snížilo by to diverzifikaci a variabilitu, ale objemy obchodování právě těchto emisí nepatří k nejvyšším. Radost z toho mít nebudeme, ale patří to k tomu. Firmy na burzu přicházejí i z ní odcházejí.

* LN Jsou na burze další firmy, kterým hrozí vyřazení z indexu?

Ne. Zdaleka ne, ostatní jsou výrazně nad limity.

* LN Snížení objemu obchodování ale postihlo většinu firem. Jaké jsou jeho hlavní příčiny?

Za poslední rok šly indexy burz celosvětově dolů. Pokud porovnáme objem únorových obchodů letos a loni, snížil se objem obchodování o třicet procent. Počet uskutečněných obchodů je ale vyšší. Zobchodovalo se o 37 procent kusů více.
pak

První obětí se stal prodejce ojetých automobilů AAA Auto, který bude na konci března vyloučen z indexu pražské burzy. Akcie firmy sice i nadále zůstanou mezi 14 nejlepšími v takzvaném SPAD (Systém pro podporu trhu akcií a dluhopisů) a bude se s nimi i nadále obchodovat, nebudou však již využívány k výpočtu hodnoty indexu PX.

Hodnota denních objemů akcií AAA Auto totiž v posledním půlroce činila pouhých 0,37 milionů korun, a nedosáhla tedy minimální požadované výše dvou milionů korun. I kapitalizace firmy klesla pod 500 milionů korun, což je minimální hodnota pro udržení emise v hlavním indexu burzy.

„Postupem času zájem o akcie AAA opadl, snižoval se objem obchodu a postupně klesla i kapitalizace firmy. Není proto překvapením, že AAA opouští hlavní index,“ řekl Karel Potměšil, analytik firmy Cyrrus. Dle něj se nyní dá očekávat, že aktivita obchodů s akciemi AAA bude po vyřazení u indexu i nadále klesat a jeho likvidita se zhorší. Podle mluvčího firmy Milana Smutného však „tři áčka“ neuvažují o tom, že by z burzy odešla úplně. „O ničem takovém neuvažujeme, jsme veřejně obchodovatelná firmy a tak to i zůstane,“ řekl.

Prodejce ojetin je sice prvním, kdo opouští hlavní index pražské burzy, ale zřejmě ne posledním titulem. Pokud nenastane dramatický obrat k lepšímu, dělí od stejného osudu developera ECM pouhé tři měsíce. „Od počátku prosince překročil objem obchodu akcií ECM dvoumilionovou hranici jen čtyřikrát a to jen zhruba o sto až dvě stě tisíc,“ řekl Potměšil. Pokud se tedy během následujících třech měsíců objemy nezvednou, přestane ECM splňovat parametry pro setrvání v indexu burzy.

„Víme, že objemy obchodů šly dolů, ale stále ještě jsme v indexu PX a budeme se snažit tam udržet,“ řekla Michaela Neprašová, ředitelka vztahů s investory. Zároveň vyloučila, že by ECM chtělo samo burzu opustit. „I pokud by se stalo, že nás z indexu PX vyřadí, stejně na burze zůstaneme,“ řekla.

Spekulace o případném stažení ECM z burzy se rozpoutaly poté, co majitel společnosti Milan Janků vytvořil realitní holding se skupinou PPF Petra Kellnera. „Investoři budou určitě spekulovat o tom, že pokud má firma ECM v zádech silný kapitál, nebude potřebovat burzu k financování svých projektů,“ řekl Potměšil. Případný odchod z burzy by usnadnil fakt, že ECM Group vlastní zhruba 84 procent společnosti.

Takový odchod zřejmě připravuje Zentiva. Tu na konci února převzala francouzská společnost Sanofi-Aventis, která má nyní ve firmě již 94procentní podíl. „Odchod Zentivy z burzy v současné době považuji za krok, ke kterému dojde,“ vysvětlil Potměšil.

SanofiAventis již dříve deklarovala, že pokud se jí podaří převzetí Zentivy, tak její akcie stáhne z trhu. Ani francouzská firma, ani Zentiva však v tuto chvíli nechtěly tyto plány komentovat. I kdyby však firma z burzy neodešla, zbylo by na trhu jen šest procent akcií. Objem obchodu by se tak výrazně snížil a Zentiva by se ocitla v podobné situaci jako AAA nebo ECM.

Obětí spekulací se v poslední době stalo i Orco. Investoři se o změnách v managementu dozvídali dříve z médií než ze samotné firmy, ze které navíc přicházely rozporuplné reakce. To se odrazilo na hodnotě akcií, která se za poslední měsíc propadla z více než 180 korun až pod 90 korun ne akcii. Loni touto dobou se přitom akcie společnosti Orco prodávala za více než 1600 korun.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat