Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Pražská nouze o bydlení. Metropole by potřebovala 6000 nových bytů ročně

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Zájem o nové bydlení v ­Praze je enormní, i navzdory prudce rostoucím cenám. Nabídka se přitom stále tenčí a prakticky z ní vymizely levné byty. Navíc zhruba každá desátá jednotka na trhu je obtížně prodejným ležákem.

Nouze o bydlení je v Praze neutuchajícím problémem. foto: Shutterstock

Společnost Central Group zahájila 1. dubna prodej bytů v rezidenci U Radnice v Praze 9, budou ale dokončeny nejdřív na konci roku 2019. Obdobně zájemci o­ bydlení pochodí i u jiných developerů. Třeba firma JRD má aktuálně v nabídce rezidenci Kratochvíle Stochovská v Praze 6, v­ níž bude 34­ bytových jednotek. Dokončení se předpokládá v říjnu 2020. Přitom kdo chce mít možnost výběru a nespokojí se s­ tím, co zbude, musí koupit byt „na papíře“ co nejdříve.

Bez bytu a bez dětí. Generace mladých Čechů narazila

Loni se české metropoli prodalo kolem 5500 nových bytů. „Na dva prodané byty tak zhruba připadá pouze jeden nabízený,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. 

Dle statistických údajů developerské společnosti Trigema je nyní v Praze k mání okolo 3500 nových bytů. Firma Ekospol dokonce udává jen necelé 3000 nových jednotek a tvrdí, že je to nejméně od roku 2007; ještě v polovině roku 2015 jich na trhu bylo kolem 7000.

Neveselé vyhlídky

Naději, že se situace změní, nedávají ani poslední údaje o bytech, které se začínají stavět. „Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze činil v únoru 61­ bytů. Za leden a únor pak bylo dohromady zahájeno jen 97 bytů v bytových domech. Vloni bylo přitom za stejné období zahájeno o­ 274 bytů více,“ upřesňuje Michaela Tomášková, generální ředitelka společnosti Central Group.

Pro rozvoj Prahy znamená nedostatek bytů zásadní problém. Na sklonku roku 2017 v Praze trvale žilo bezmála 1,3 milionu lidí. V ­průměru kvůli stěhování přibylo v posledních čtyřech letech více než deset tisíc obyvatel ročně.

Zájem o nové bydlení v ­Praze je enormní, i navzdory prudce rostoucím cenám.

Sdružení pro architekturu a rozvoj uvádí, že podle strategického plánu Prahy je zapotřebí 6000 nových bytů ročně. Jenže od roku 2010, kdy se povolovací řízení velmi zpomalilo, je ročně schváleno v­ průměru ­jen 3500 bytových jednotek. Jestliže bude tento trend pokračovat, bude v Praze v roce 2030 chybět kolem 50 tisíc bytů.

Problémem však není jen nedostatečná nabídka nového bydlení. Chybí především levné byty.

„Nízká nabídka bytů, a to jak v­ developerských projektech, tak i­ v ­second handu, působí významný tlak na růst cen. Menší, a tedy v ­celkové ceně i levnější byty pak z trhu mizí rychleji a stává se z ­nich nedostatkové zboží,“ vysvětluje Petr Hána z poradenské společnosti Deloitte. Dodává, že poptávka se prozatím rostoucím cenám dokázala přizpůsobit a je patrné, že prodeje neklesají.

Komplikovanou situaci potvrzují i statistické údaje. „Zatímco v roce 2015 se průměrné ceny pohybovaly mírně nad hranicí 55 tisíc korun za metr čtvereční, ke konci loňského prosince již dosahovaly 85 223 korun. To znamená, že vzrostly o zhruba 55 procent,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema, a dodává: „Kvůli tomu, že úřady pomalu povolují nové projekty, se nabídka zužuje, což tlačí na ceny všech bytů, které se přece jen podaří uvést na trh.“

Ležáků ubývá pomalu

Jde často o větší, a tudíž drahé byty, které nemají optimální dispozice. Ekospol odhaduje, že tvoří desetinu celkové nabídky, dle Trigemy jich může v nabídce být až 15 procent.Část nabízených bytů jsou neprodejné či obtížně prodejné ležáky. „Pokud byt zůstává v nabídce developera tři měsíce po dokončení, je to ležák. Zvlášť v době, kdy je na trhu absolutní nedostatek nových bytů,“ konstatuje Korec.

V posledních letech jich nicméně ubývá. Poptávka po bydlení totiž značně převyšuje nabídku, a ­majitele tak naleznou i byty, které splňují charakteristiku ležáků. „Zatímco do roku 2015 se jejich počet pohyboval okolo tisícovky, v­ posledních letech je to zhruba 400 jednotek,“ upřesňuje Marcel Soural z Trigemy.

Nových bytů je v Česku zoufale málo. Nouze je i o starší bydlení

Hána ale upozorňuje, že některé byty, jež je možné označit za ležáky, si dnes developeři ponechávají i záměrně, například za účelem pronájmu či pro vlastní potřebu.

Dle údajů Trigemy jsou v současné době nejstaršími ležáky v­ nabídce byty dokončené v letech 2009 a 2010, a to na Žižkově, respektive v Bubenči. Roky neprodané byty najdeme i na Smíchově či Veleslavíně. Jde o velkometrážní byty s prodejní cenou kolem deseti milionů korun.