Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Přechod na chov slepic mimo klec by stál až 6 miliard Kč

Ekonomika

  9:24
Praha - Přechod na chov nosnic bez klecí by v Česku stál čtyři až šest miliard korun, uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Řada chovů je podle ní z 60. let, musely by se tak předělávat nejen technologie chovu, ale třeba i ventilace, nebo by pro zachování produkce byla nutná stavba nových budov. Většina obchodních řetězců v minulém týdnu po reportáži České televize uvedla, že plánuje prodávat po roce 2025 pouze vejce z neklecových chovů.

Slepice odrané z peří až na kůži, namačkané v malých klecích, kde mohou stát buď na drátěné podlaze, nebo na rozkládajících se tělech slepic, které podmínky chovu nepřežily. OBRAZ zveřejnil autentické záběry ze čtyř klecových velkochovů slepic. foto: OBRAZ

V ČR je 87,6 procenta nosnic v klecových chovech, v celé Evropsé unii pak podle Dlouhé 53,1 procenta nosnic. Podle Dlouhé nemají čeští drůbežáři na modernizaci dostatek peněz, náklady na výrobu jednoho vejce jsou podle ní kolem 1,6 koruny u klecového chovu, u voliér o 30 haléřů více. „Řetězce je ale vykupují s rozdílem zhruba 0,15 Kč,“ dodala Dlouhá. Prodej vajec z voliér se tak podle ní drůbežářům nevyplácí.

Obchodní řetězce následují Lidl a Rohlík. Chtějí přestat prodávat vajíčka z klece

Pokud by řetězce skutečně odmítaly kupovat po roce 2025 vejce z klecových chovů, bude podle Dlouhé na pultech nedostatek českých vajec. Výrobci podle ní na nové systémy přejít nestihnou, už kvůli tomu, že investovali před rokem 2012 do tzv. obohacených klecí. Neobohacené menší klece byly tehdy zakázány v celé Evropské unii. Tehdy před Velikonocemi stálo kvůli nedostatku vajec jedno až šest korun.

Řetězce určily, že u nosnic budou využívány klecové technologie

„Chovatelé nosnic byli před více než sedmi lety postaveni před rozhodnutí vybrat vhodné systémy pro chov nosnic. Vzhledem k tomu, že měli negativní zkušenost s obchodními řetězci, které jim v té době platily stejnou cenu za vejce od nosnic chovaných volně v halách jako za vejce od nosnic v klecích, vybudovali většinu chovů s obohacenými klecemi. Takže v té době vlastně řetězce určily, že u nosnic v České republice budou převážně využívány obohacené klecové technologie,“ dodala Dlouhá.

Úhyn nosnic v klecových chovech je menší než ve výběhu, říká odbornice

Podle prorektorky Martiny Lichovníkové z Ústavu chovu a šlechtění zvířat agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně výrobci na jiné typy chovu plošně přejít nestihnou. Už teď podle ní mohou řetězce brát více vajec z neklecových chovů, nemají však o ně zájem, protože spotřebitelé nechtějí platit vyšší cenu. Obyvatelé evropských států, které přistoupily k zákazu chovu v klecích, jako je Německo, Belgie nebo Velká Británie, mají podle ní vysokou životní úroveň a kupní sílu. Naopak ve Španělsku, Polsku nebo na Slovensku jsou běžné klecové chovy. „Všichni mají klece, protože to vejce je levné,“ uzavřela Lichovníková.

Spolek Obraz zveřejnil prostřednictvím reportáže České televize v minulém týdnu záběry ze čtyř klecových českých chovů, ve kterých byly slepice odrané z peří, namačkané v malých klecích a byly tam i kusy, které podmínky chovu nepřežily. Obchodní řetězce poté ohlásily, že většinou nejpozději do roku 2025 přestanou prodávat vejce z klecových chovů. Jde o Lidl, Globus, Kaufland, Penny Market a Billu, již dříve se k tomu zavázaly Ahold a Tesco.

Autor: