První motoristé novou dálnici využili včera pozdě večer.
Odborník na dopravu Adrian Furgalski na internetovém portálu deníku Rzeczpospolita ale připomněl, že dálnice ve skutečnosti úplně hotová není a aby se po ní mohlo jezdit už v současném stavu, bylo třeba přijmout zvláštní zákon snižující požadavky na to, co všechno má splňovat.
ČTĚTE VÍCE: |
"Po skončení šampionátu bude silnice uzavíraná, aby se dokončily stavební práce," řekl Furgalski. U dálnice ještě chybí třeba protihlukové stěny nebo čerpací stanice. Na jednom z úseků je v dvacetikilometrové délce rychlost omezená na 100 kilometrů za hodinu, protože kolem komunikace ještě nejsou sítě, které zabraňují tomu, aby se na ni dostala zvířata. Na dálnicích v Polsku se smí jezdit 140kilometrovou rychlostí.
Zakázku zdědila česká firma
Jako poslední skončily stavební práce na dvacetikilometrovém úseku v oblasti městečka Žyrardów. Tento problematický úsek stavěla česká společnost Bögl a Krýsl. Zakázku "zdědila" po čínské firmě Covec, která loni kvůli velkému zpoždění a neplacení subdodavatelům dostala od polských úřadů vyhazov.
V tendru přitom Číňané původně porazili konkurenci díky ceně řádově o desítky procent nižší a zakázku v Polsku považovali za příležitost ke vstupu na trh v EU.
Ani dobřanské firmě Bögl a Krýsl se na stavbě nevyhnuly problémy. Před časem zkrachoval její polský partner Dolnoślaskie Surowce Skalne (DSS), který má obrovské dluhy vůči subdodavatelům.
Oproti původním slibům se Polsku před mistrovstvím Evropy ve fotbale nepodařilo dostavět dálnici A4, která jižní cestou propojí polsko-německou a polsko-ukrajinskou hranici. Hotová není ani dálnice A1 vedoucí ze severu na jih Polska. Na dokončení čeká třeba úsek, který na české straně naváže na dálnici D47 do Bohumína.