Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Představenstvo ČD Cargo končí, kvůli neuspokojivému hospodaření

Ekonomika

  12:52aktualizováno  13:26
PRAHA - Valná hromada železniční společnosti ČD Cargo odvolala představenstvo firmy včetně předsedy Josefa Bazaly. O odvolání rozhodlo vedení mateřských Českých drah. Informoval o tom mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Jako důvod uvedl dlouhodobou "nedostatečnou spolupráci carga s mateřskou firmou při řešení neuspokojivého hospodaření".

Vlak ČD Cargo foto: vlaky.net

V představenstvu ČD Cargo končí Josef Bazala, Václav Andrýsek, Rodan Šenekl a Bogdan Heczko. Nahradí je generální ředitel Českých drah Petr Žaluda a jeho náměstci Michal Nebeský a Milan Matzenauer. Bazala skončí zřejmě i jako ředitel carga. "Nový generální ředitel společnosti bude vybrán v řádném výběrovém řízení," uvedl k tomu Šťáhlavský.

Velké ztráty

Společnost ČD Cargo vykázala za loňský rok ztrátu před zdaněním 378 milionů korun. Za rok 2008 přitom měla firma hrubý zisk 474 milionů Kč. Společnost propad vysvětlovala poklesem poptávky v důsledku krize. V letošním prvním čtvrtletí ztráta činila 50 milionů korun.

"Společnosti ČD není dlouhodobě umožněno zjistit, do jaké míry byly a jsou problémy v hospodaření ČD Cargo způsobeny globální finanční krizí, nebo rezervami v řízení firmy. Tento stav je předmětem opakované kritiky statutárních orgánů ČD," zdůvodňuje vedení drah personální změnu v dceřiné firmě.

Bazala se dostal do čela představenstva ČD Cargo už při vzniku společnosti v roce 2007, následně přešel z funkce generálního ředitele Českých drah do stejné pozice v cargu.

Do čela mateřských Českých drah poté nastoupil Žaluda. Je přitom veřejným tajemstvím, že oba manažeři se nemají příliš v lásce. Bazala vedl České dráhy krátce v roce 1995 a od května 2005 až do přestupu ke cargu. O Žaludovi média před volbami spekulovala jako o jednom z manažerů, který by mohl svou pozici opustit v případě, že bude vládnout ČSSD.

Na hospodaření ČD Cargo si chce kromě drah posvítit i ministr dopravy Gustav Slamečka, který ve firmě nařídil mimořádný audit. Jeho výsledky by měly být zveřejněny koncem července.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!