Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ: Co přinese zavedení elektronické evidence tržeb

EET

  12:58
Sněmovna schválila předlohy o zavedení elektronické evidence tržeb. Přinášíme přehled vybraných ustanovení, které evidenci tržeb upravují: Zákon stanoví, že evidovanými tržbami budou především platby v hotovosti, uskutečněné bezhotovostním převodem, směnkou, šekem nebo obdobným způsobem a také započtením kauce. U podnikatelů a firem nebudou evidovanými tržbami například příjmy, které nejsou předmětem daně z příjmů.
Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé...

Neochota k odvádění DPH odráží neochotu lidí důvěřovat své vládě. Pouhé zavedení elektronických pokladen proto v boji s šedou ekonomikou nestačí... foto: Richard Cortés, Česká pozice

 • Poplatník bude muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat daňové správě datovou zprávou údaje o tržbě a vystavit kupujícímu účtenku. K údajům poslaným daňové správě bude patřit DIČ, označení provozovny a pokladního zařízení, číslo účtenky, datum a čas, hodnota tržby, částka bez DPH a DPH a bezpečnostní a podpisový kód. Pokud poplatníkovi nedorazí potvrzení o přijetí údajů, bude je muset poslat znovu nejpozději do 48 hodin. Ve zjednodušeném režimu bude poplatník posílat daňové správě údaje nejpozději do pěti dnů od přijetí tržby.
 • Evidence tržeb ve zjednodušeném režimu bude možná při prodeji zboží a služeb v dopravních prostředcích při pravidelné přepravě osob. Další okruhy tržeb s evidencí ve zjednodušeném režimu bude moci stanovit nařízením vláda; půjde o oblasti, kde by běžná evidence ztížila nebo znemožnila hospodárný výkon činnosti. Zjednodušenou evidenci bude povolovat finanční úřad.
 • Z evidence budou vyloučeny tržby státu, krajů nebo obcí, pošt, bank, pojišťoven, investičních a penzijních fondů a také tržby energetických a vodárenských firem. Evidovat se nebudou ani tržby ve školních jídelnách, na palubách letadel, z jízdného na železnici nebo jízdného placeného v dopravních prostředcích a také z provozování prodejních automatů a veřejných toalet.
 • Poplatník bude muset veřejně vystavit informaci o tom, že je kupujícím povinen vystavit účtenku a zaevidovat tržbu buď v běžném, nebo zjednodušeném režimu. Kupující si bude moci na internetu ověřit, zda údaje o tržbě skutečně poslal daňové správě.
 • Zákon nabude účinnosti od osmého měsíce potom, co vyjde ve sbírce. První tři měsíce od účinnosti budou pod zákon spadat ubytovací a stravovací služby, následně přibude velkoobchod a maloobchod. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se po zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.
 • Kontrolní úřady budou moci zjišťovat dodržování elektronické evidence tržeb prověřovacími nákupy. Za „zvlášť závažné porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky“ při kontrolním nákupu budou moci úřady nařídit okamžité uzavření provozovny nebo pozastavení výkonu činnosti.
 • Jednotlivec, firma nebo podnikatel který „závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb“, bude moci dostat až půlmilionovou pokutu. Stejná pokuta bude hrozit firmám a podnikatelům za to, že nezašlou údaje o tržbě daňové správě nebo nevydají kupujícímu účtenku. Sankci až 50.000 korun budou moci dostat za nevystavení informace o svých povinnostech ohledně elektronické evidence tržeb a za zacházení s autentizačními údaji nebo certifikátem pro evidenci tržeb tak, že by mohly být zneužity.
 • Ministerstvo financí bude moci pořádat účtenkovou loterii o věcné nebo peněžní ceny, které se budou moci lidé zúčastnit na základě zaslání účtenky nebo údaje povinně uváděného na účtence.
 • Podnikatelé budou moci využít jednorázovou slevu až 5000 korun na náklady spojené se zavedením evidence tržeb. Výše slevy se bude odvíjet od daňového základu z podnikání.
 • Stravovací služby s výjimkou podávání alkoholických nápojů se zařadí do 15procentní sazby daně z přidané hodnoty, nyní jsou v 21procentní sazbě.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat