Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Překvapení: nejlepším městem pro podnikání jsou Klatovy

Ekonomika

  15:31
PRAHA - Nejlepším městem pro podnikání jsou letos Klatovy. Vyplývá to z výsledků soutěže Město pro byznys, kterou každoročně pořádá týdeník Ekonom. Vloni zvítězil Humpolec, ten je letos na druhém místě. Třetí místo obsadil Jeseník. Soutěže se zúčastnilo 205 měst, přičemž Praha byla hodnocena zvlášť.

Klatovy foto: Reprofoto

Podle mluvčího soutěže Michala Kaderky by bylo porovnání ostatních měst s Prahou nesrovnatelné.

Žebříček hodnotí pět desítek kritérií zaměřených na podnikatelské prostředí, lokalitu, podmínky pracovního trhu, přístup veřejné správy a cenové podmínky. Výzkum se dotazoval také samotných podnikatelů.

Žebříček měst

Město a průměr z 50 kritérií

1 Klatovy                             77,8
2 Humpolec                        80
3 Jeseník                            80,5
4 Pacov                              81,4
5 Prostějov                         82,1
6 Vimperk                           82,5
7 Nové Město na Moravě   82,6
8 Třeboň                            85,8
9 Zlín                                  86,9
10 Pelhřimov                     87,5

Zdroj: Město pro byznys

Vítězné Klatovy se už vloni umístily na třetí pozici. "Po loňsku je pro nás letošní vítězství překvapením," uvedl po vyhlášení klatovský místostarosta Jan Vrána. Podle něj si město ocenění vysloužilo mimo jiné tím, že dokončilo rekonstrukci vodohospodářské infrastruktury, při které proinvestovalo 650 milionů korun.

Zřejmě pomohlo také to, že město dokončilo průmyslovou zónu, kterou nabídlo výhradně místním podnikatelům a firmám. "K našemu překvapení je dnes celých 17 hektarů rozebráno mezi místními podnikateli," poznamenal.

Stejně jako loni se v první desítce umístila čtyři města z kraje Vysočina. Kromě Humpolce to byl čtvrtý Pacov, sedmé Nové Město na Moravě a desátý Pelhřimov.

"Letošní pořadí bylo ovlivněno změnami na pracovním trhu, a to především ve městech, kde převažuje průmysl," uvedla Eva Hanáková, šéfredaktorka týdeníku Ekonom. Soutěž letos nově vyhodnocovala i pořadí krajů, v tomto hodnocení zvítězil Liberecký kraj. Mezi 12 krajskými městy se nejlépe umístil Zlín, který se v celkovém pořadí dostal na deváté místo.

Podruhé byly uděleny také některé dílčí ceny. Plzeň si odnesla titul za nejlépe rozvinuté podnikatelské prostředí, Karlovy Vary za nejlepší webové stránky z hlediska podnikatelů. Litoměřice se dočkaly ceny za to, že úspěšně čerpají z operačního fondu Životní prostředí.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat