Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Překvapení večera. Forum 2000 o médiích zahájila Joan Baezová

Média

  22:21
PRAHA - Organizátoři letošní konference Forum 2000 překvapili účastníky zahajovacího společenského večera v Pražské křižovatce. Na pódiu se v neděli objevila i legendární americká písničkářka Joan Baezová, stejně tomu bylo v roce 2006. O tři roky později ji do Prahy pozval bývalý prezident Václav Havel na oslavy dvacátého výročí sametové revoluce. V neděli zazpívala tři písně, mimo jiné i tu, která je v češtině známá pod názvem Jednou budem dál, v originále We shall overcome.

Joan Baez foto: Reprofoto

Přišla po krátkém filmovém dokumentu vzpomínajícím na loni zesnulého Havla, s nímž se přátelila, i na předchozí ročníky Fora 2000, kterých se někdejší prezident jako spoluzakladatel této debatní akce účastnil. Baezová se proslavila v 60. letech jako jedna z hlavních tváří amerického protestního hnutí. Za svůj odpor proti válce ve Vietnamu se dokonce dostala do vězení.

"Zpívejte se mnou," vyzvala Baezová přítomné v odsvěceném kostele sv. Anny a celý sál si část písní zazpíval s ní. Později se pozdravila například s premiérem tibetské exilové vlády Lozangem Sanggjäem.

Vzpomínky na Havla

Celý večer na úvod 16. ročníku Fora 2000 se nesl ve znamení vzpomínání na Havla. Japonský filantrop Johei Sasakawa, další ze zakladatelů konferencí, například uvedl, že Havlův odkaz žije dál.

Promluvil také bratr prezidenta Ivan Havel, podle něhož by měl zesnulý prezident radost, že na konferenci se bude dál debatovat. Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová se ve svém projevu kriticky zamýšlela nad rolí médií ve společnosti i nad tím, co vzejde ze současné krize.

Média a demokracie jsou letos hlavním tématem Fora 2000. Debaty začnou v pondělí na Žofíně, konference skončí v úterý.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!