Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiér Fico: Euro jsme zavedli v ideální době, ostatním ujel vlak

Ekonomika

  12:35
BRATISLAVA - Slovensko podle tamního premiéra Roberta Fica zavedlo euro v ideální době, vzhledem k tomu, že o vstupu země do Evropské měnové unie (EMU) se rozhodlo ještě před začátkem světové hospodářské krize. Fico to dnes řekl na konferenci věnované prvnímu výročí od zavedení eura na Slovensku. V přípravách i samotném přechodu na novou měnu může být Slovensko podle něj vzorem pro jiné země.

Robert Fico foto: ČTK

"Jsem absolutně přesvědčený o tom, že jsme chytili doslova poslední eurový vlak. A nastoupili jsme do něj, protože tento vlak na cestu po Evropě několik let určitě vypravený nebude," dodal premiér. Slovensko se od letošního ledna stalo šestnáctým členem eurozóny, a to jako první země takzvané visegrádské čtyřky (V4).

Elitní klub se uzavřel
Česká republika, Polsko ani Maďarsko, což jsou zbývající členové V4, zatím podmínky pro vstup do eurozóny nesplnily. Některé země Evropské unie si ještě nestanovily termín, v němž by euro chtěly zavést. "Není zkrátka pravděpodobné, že by v roce 2011, 2012 nebo možná 2013 další země splnila podmínky a stala se součástí tohoto opravdu elitního klubu," poznamenal Fico.

Mezinárodní měnový fond nicméně v říjnu uvedl, že Estonsko má šanci zavést euro v roce 2011. S tímto termínem Tallinn počítá ve svých nových plánech.

Česká republika oznámení o plánovaném vstupu do eurozóny kvůli hospodářským problémům zatím odložila.

"Vytěžíme maximum"
Slovenský ministr financí Ján Počiatek na konferenci poznamenal, že nová měna Slovensku přinesla více výhod než rizik. "Zavedení eura odbourává bariéry podnikatelům, vládě i občanům, snižuje transakční náklady, odstraňuje kurzová rizika, zpřehledňuje cenové relace a urychluje celý proces konvergence Slovenska k vyspělým evropským zemím," řekl.

Od členství Slovenska v eurozóně očekává, že do budoucna podpoří růst ekonomiky, tvorbu pracovních míst a zvyšování životní úrovně. Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že ještě bude nutné přijmout další opatření, aby Slovensko mohlo ze zavedení nové měny vytěžit maximum.

"Bude samozřejmě nutné realizovat další kroky, ať už je to fiskální konsolidace v příštím období, opatření nutná pro podnikatelský sektor, důležitá opatření na trhu práce, stejně jako nutné zkvalitňování činnosti v oblasti vzdělávání, v oblasti investic do vědy a výzkumu," uvedl Šefčovič.

Guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko připomenul, že samotné euro nevyřeší všechny ekonomické problémy. Do nich se navzdory zavedení společné měny dostalo více evropských zemí.

Autoři: ,

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...