Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ať se soustředí na svou práci, vytkl guvernérovi ČNB Michlovi premiér

Ekonomika

  13:36
Proti výpadu guvernéra České národní banky Aleše Michla se ohradil předseda vlády Petr Fiala. „Je potřeba, aby se pan guvernér Michl soustředil především na svou práci a ne na výzvy směrem k vládě,“ uvedl ve čtvrtek premiér. Michl totiž tvrdí, že klíčová pro boj s inflací je zodpovědná fiskální politika.

„Máme v ruce jenom některé nástroje, ty klíčové nástroje ke zvládání inflace má v rukách také ČNB. A k tomu jsou také zřízeny mimo jiné nezávislé centrální banky se všemi kompetencemi, které mají,“ zdůraznil předseda vlády.

Slova guvernéra České národní banky Aleše Michla o proinflačním působení deficitů státního rozpočtu kritizoval už tve středu večer v rozhovoru pro CNN Prima News.

Michl schodek státního rozpočtu, který ke konci dubna vystoupal na 200 miliard korun, ve středu zmínil ve vyjádření k možnému dalšímu vývoji úrokových sazeb. Pokud nebude vládní balíček ke konsolidaci veřejných financí dost věrohodný, bude muset ČNB podle Michla bojovat proti proinflačnímu impulzu, který vytvářejí deficity státního rozpočtu.

„Pokud nevznikne důvěryhodný konsolidační balíček a nebude patrná snaha o zodpovědné rozpočty, bude ČNB nucena zvýšit úrokové sazby,“ řekl Michl.

Přiškrcení rychle rostoucích deficitů guvernér výslovně zmínil jako předpoklad pro nezvyšování sazeb. „Podmínkou stability zůstává zodpovědná rozpočtová politika, to na prvním místě, a umírněný mzdový vývoj,“ uvedl.

Spotřebitelské ceny v Česku v březnu meziročně vzrostly o 15 procent, na podobných a vyšších úrovních se inflace drží téměř rok. Za celý letošní rok dosáhne inflace podle nové prognózy ČNB v průměru 11,2 procenta, v příštím roce pak 2,1 procenta. „Jen připomenu, že za loňský rok to bylo 15,1 procenta. Jdeme dolů a jdeme správnou cestou,“ shrnul Michl.

Konsolidační balíček chce vláda představit v polovině května. Měl by snížit strukturální deficit nejméně o jedno procento hrubého domácího produktu, tedy zhruba o 70 miliard korun.

Guvernéra podpořil šéf stínové vlády ANO

Guvernéra Michla podpořil ve čtvrtek předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček. „Stát pochopitelně může využít fiskálních nástrojů vedle měnové politiky centrální banky,“ oponuje premiérovi místopředseda ANO a Sněmovny. Ve fiskálních opatřeních podle něj stát fatálně selhal, když má snižovat deficit, ale dělá opak.

„Druhým nástrojem, který stát může využít, jsou regulatorní opatření proti růstu cen energií. Ale musí být rychlá a krátká, aby to dávalo smysl. Vláda je udělala pozdě a na dlouhé lokty,“ řekl Havlíček.

Michl byl dříve ekonomickým poradcem předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, před tím mu externě radil, když Babiš vedl ministerstvo financí. Guvernérem ČNB Aleše Michla jmenoval loni s účinností od 1. července bývalý prezident Miloš Zeman.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!