Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Přes daňové ráje proteklo čtvrt bilionu korun z veřejných rozpočtů

Daňový ráj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový ráj | foto: Shutterstock

PRAHA Obliba daňových rájů, tedy zemí, které umožňují vlastníkům podniků zůstat v anonymitě a často nabízejí i výhodnější daňové podmínky, v Česku nadále roste. Jen za první letošní pololetí se z tuzemska odstěhovalo do výhodnějších destinací 162 firem. Za posledních osm let přes ně prošlo bezmála čtvrt bilionu korun z veřejných rozpočtů.

To je výrazně víc než za stejné období vloni, konkrétně jde o 82procentní nárůst. Celkově už má majitele v daňových rájích 13 409 českých společností. Vyplývá to z průzkumu agentury Bisnode.

„Opětovný zájem o vytváření majetkových struktur s využitím destinací považovaných za daňové ráje se mohl také zvýšit s oživením tuzemské ekonomiky, kdy se podnikatelům daří a rozjíždějí nové projekty,“ nabízí další vysvětlení Petra Štěpánová, analytička agentury Bisnode.

Pro představu, zhruba šestnáct procent základního kapitálu všech tuzemských firem je drženo vlastníky právě z takzvaných daňových rájů. Tato čísla mimo jiné ukazují, že podstatná část českých podnikatelů zřejmě stále nechce být příliš vidět. 

Navíc přes společnosti v daňově shovívavých zemích protékají peníze z veřejných rozpočtů: za posledních osm let téměř čtvrt bilionu korun.

Rostoucí oblibu daňových rájů mezi podnikateli potvrzují i specializované společnosti, které se založením podobných firem zabývají. 

„V poslední době se čím dál častěji setkáváme s převládajícím motivem ochrany majetku a anonymity vlastnictví. Tento stav si vysvětlujeme zejména aktuální situací v Česku a nestabilitou právního prostředí,“ popisuje Lukáš Stejskal ze společnosti Kaminari.

Unii navzdory

Když se podíváme na celkový přehled českého podnikatelského sektoru, není pochyb o tom, že řada českých firem raději kotví v daňových rájích. Zhruba 413 miliard korun základního kapitálu tuzemských podniků je kontrolováno právě z takových zahraničních destinací.

Vůbec nejpopulárnější jsou v odvětví investic do nemovitostí, daňových rájů však hojně využívají také podniky v maloobchodě a poněkud překvapivě i ty, které se zabývají vědeckou činností.

Vůbec největší počet firem zamířil v prvních šesti měsících letošního roku do rukou vlastníků ve Spojených státech a na Kypru. V prvním případě šlo o 57 podniků, ve druhém o 26. Obě destinace podnikatelé využívají nejčastěji kvůli nízkému daňovému zatížení.

Nebýt vidět

Hned za nimi ovšem v popularitě následují takzvané off-shore destinace, které podnikatelům nabízejí vyšší stupeň anonymity. Jde zejména o Seychely, kam letos zamířilo 37 firem, Belize s 22 podniky a Marshallovy ostrovy se stejným počtem.

„Vysoké popularitě se v současnosti těší kyperské a maltské holdingové struktury. Mezi tradiční oblíbené destinace patří Velká Británie a Spojené státy. Roste zájem io švýcarské společnosti,“ popisuje svou zkušenost Lukáš Skalík ze společnosti Kaminari.

Odliv firem do daňových rájů letos ovlivnilo i několik velkých transakcí.

„Kupříkladu tři procenta akcií polostátní společnosti ČEZ vlastní lucemburská firma, proto byl u kapitálu drženém prostřednictvích tamních firem zaznamenán nárůst,“ vysvětluje Štěpánová z agentury Bisnode.

Svůj díl koláče si brzy ukrojí i tuzemská O2, která se rozdělila na dvě společnosti.

„Zatím se přesně neví, přes kterou zahraniční společnost je firma vlastněná. Víme jen, že se jedná o koncern PPF,“ vysvětluje Štěpánová.

Daňové ráje bývají terčem kritiky. Nedávno se do nich opřel premiér Bohuslav Sobotka, podle něhož by neměly podobná místa být v rámci Evropské unie. 

„Je jednou z velkých chyb, že existují daňové ráje, že Evropa připustila daňový dumping. Takové věci je třeba odstranit,“ myslí si.

Podle nedávno zveřejněné statistiky proteklo během posledních osmi let přes daňové ráje skoro čtvrt bilionu korun z veřejných rozpočtů. Ve veřejných zakázkách zvítězilo více než 400 firem se sídlem v daňových rájích.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...