Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes víkend silničáři najezdili tolik kilometrů, jak kdyby 4x objeli svět

Ekonomika

  14:27
PRAHA - Silničáři ujeli od pátku do neděle na dálnicích a rychlostních silnicích 156.000 kilometrů, vysypali 8000 tun soli a vylili téměř dva miliony litrů solného roztoku. Vyplývá to ze statistik Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové šlo o největší krátkodobé nasazení techniky i lidí za poslední léta.

Silničáři obnovili 10. ledna sněhovou frézou silniční spojení mezi Polomem a Sedloňovem v Orlických horách na Rychnovsku foto: ČTK

Celkové náklady na údržbu dálnic za uplynulé tři dny odhaduje ředitelství na 25 milionů korun. "Ve srovnání s předchozími dny a víkendy je to řádově více," uvedla Vápeníková. Jen posypový materiál stál 22 milionů, zbytek peněz jde na mzdy a pohonné hmoty. Nejvíce kilometrů, přes 12.000, najezdili cestáři z Mirošovic u Prahy na D1, největší spotřeba soli a jejích roztoků byla na D1 na Vysočině.

Vydatné sněžení ochromilo o víkendu dopravu na území celé České republiky. V pátek ministerstvo dopravy kvůli zajištění průchodnosti dálnic uzavřelo na tři hodiny dálniční přechody Lanžhot a Rozvadov pro kamiony na příjezdu do republiky. Chtělo tak získat čas a prostor pro sněžné pluhy.

V pátek večer uvízlé kamiony zablokovaly na několik hodin dálnici D1 na 29. kilometru ve směru na Brno, v sobotu byla na devět hodin uzavřena dálnice D5 ve směru na Prahu.

Podle Vápeníkové se podařilo udržet dálnice "v maximální možné míře průjezdné". "Práci našich silničářů a Národního dopravního a informačního centra hodnotila řada velmi pozitivních reakcí přímo ze stran řidičů," uvedla mluvčí. Podle ní největší komplikace jdou na vrub právě kamionům, což se potvrzuje i dnes. Aktuálně zablokoval kamion dálnici D5 na 80. kilometru ve směru na Rozvadov.

ŘSD vyčlenilo pro letošní zimu na údržbu dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy 1,2 miliardy korun. Na podobnou výši se vyšplhaly náklady na údržbu minulou rekordní zimu, rok předtím to bylo o půl miliardy méně.

"Dopředu nelze nikdy určit, jaké přinese zima silničářům starosti. Zatím to vypadá, že náklady budou spíše vyšší," řekla Vápeníková. Pro zajišťování zimní údržby je letos k dispozici 1442 sypačů, 164 sněhových fréz, 227 šípových pluhů, 562 nakladačů posypových materiálů a 1124 dalších strojů. Zpravodajství o sjízdnosti silnic zajišťuje Národní dopravní informační centrum v Ostravě.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat