Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přestalo promítat první multikino

Ekonomika

  10:51
PRAHA - V Česku kvůli slabé návštěvnosti přestalo promítat první multikino. Provoz na začátku prosince ukončil multiplex Cinema City v pražském nákupním centru Novodvorská Plaza, ve kterém bylo pět kinosálů s 850 sedadly.
Multikino. Ilustrační foto.

Multikino. Ilustrační foto. foto: Reprofoto

Multikina v uplynulých letech na českém trhu expandovala a v závěru letošního roku by jich mělo fungovat 24, přičemž desítka multiplexů je v Praze.

Loni Češi v pokladnách 19 tuzemských multikin utratili za vstupenky na filmová představení rekordních 942 milionů korun, což ve srovnání s rokem 2006 bylo bezmála o 155 milionů korun více. Počet návštěvníků multikin loni vzrostl na 8,2 milionu ze 6,95 milionu o rok dříve. Podíl multikin na celkové návštěvnosti biografů se v loňském roce zvýšil zhruba o 3,5 procentního bodu na 63,8 procenta a na tržbách o tři procentní body na 78,5 procenta. Kvůli multikinům již v řadě měst a obcí přestala promítat původní kina a zbylé biografy se často neobejdou bez dotací radnic. Loňský rok byl pro tuzemská kina velmi příznivý a jejich celkové tržby díky výrazně vyšší návštěvnosti vzrostly o 156,7 milionu na 1,2 miliardy korun.
Hlavní podíl na růstu tržeb měla přitom právě multikina.

Uzavření multikina potvrdila pracovnice pražské centrály společnosti Cinema City Czech, podle které nákupní centrum Novodvorská Plaza nepatří mezi nejnavštěvovanější. Společnost Cinema City Czech tak nyní v Praze provozuje tři a v Plzni jedno multikino. Ještě letos firma plánuje otevřít nový multiplex v Pardubicích.

Když se multikino na Novodvorské začínalo budovat, nabídka těchto zařízení v hlavním městě dávno převyšovala poptávku. Už v roce 2004 nebyl v metropoli o nové potenciální lokality pro výstavbu multiplexů žádný zájem. A tak se původně navrhované projekty měnily k jinému využití, což postihlo například zábavně-obchodní centra v Edenu, na Chodově či náměstí Republiky.

Lokalita kolem sídliště Novodvorská se ale podle marketingových průzkumů ukázala jako zajímavá. Sídliště Novodvorská včetně těch dalších v blízké Krči, na Lhotce, v Modřanech a v Libuši totiž nabízela potenciál čítající 140.000 obyvatel; i když hrozilo nebezpečí, že obyvatelé těchto okrajových čtvrtí raději vyrazí za zábavou do centra Prahy.

Zatímco loni nebylo v Česku otevřeno ani jedno nové multikino, tak letos jich bylo postaveno šest. Nová multikina byla otevřena v Mladé Boleslavi, Plzni, Zlíně, Jihlavě a Liberci. V prosinci přivítá první návštěvníky nový multiplex v Pardubicích.

V Česku se připravuje stavba dalších multikin, přičemž jejich provozovatelé se soustřeďují na krajská města. Například společnost CineStar, která má nyní v Česku devět multiplexů, plánuje zprovoznit multikino v Ústí nad Labem. Nový multiplex by měl být i v desítky let starém obchodním domě Družba na českobudějovické Pražské třídě, který čeká rekonstrukce. Nové
multikino je plánováno také v Liberci. V některých krajských městech, jako jsou Pardubice či Liberec, by tak měly fungovat dva multiplexy.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat