Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman jmenuje nové členy rady ČNB. Přibude pan Euro a vysoký úředník EU

Ekonomika

  11:40
PRAHA - Prezident Miloš Zeman jmenuje 31. ledna novými členy bankovní rady ČNB Oldřicha Dědka a Marka Moru. Nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala. Prvnímu z nich končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Lízala nominoval bývalý prezident Václav Klaus v roce 2011.

Oldřich Dědek bude dohlížet na rozpočet a účetnictví. foto: Lidové noviny

Zeman už na konci loňského května uvedl, že bude jmenovat do bankovní rady Dědka, který je vládním zmocněncem pro přijetí eura a bývá přezdíván jako pan Euro. Druhý nominant Marek Mora působí od roku 2015 ve funkci ředitele pro rozpočet, daňovou a regionální politiku na Generálním sekretariátu Rady EU.

Rok silného dolaru? Valuty si nechte na letošní dovolenou, radí experti

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. Bankovní rada je sedmičlenná.

Dědek se do rady ČNB vrací. Mezi lety 1999 a 2005 byl jejím viceguvernérem. Podle zákona o ČNB tak může být jmenován ještě na jedno šestileté období. Norma totiž neupravuje, že musí být člen bankovní rady ve funkci dvě období za sebou. Národním koordinátorem zavedení eura se stal v březnu 2007.

Mora je od roku 2015 ředitelem pro rozpočet, daňovou a regionální politiku na generálním sekretariátu Rady Evropské unie. V minulosti pracoval v Evropské komisi, poté byl krátce náměstkem ministryně školství Miroslavy Kopicové.

Marek Mora na snímku z roku 2009.

Dva a půl roku strávil na Úřadu vlády ČR, nejdřív jako náměstek vicepremiéra pro evropské záležitosti a poté jako poradce premiéra Jana Fischera. Vedl například tým, který po obsahové stránce připravil a koordinoval české předsednictví v EU v roce 2009. Byl také hlavním vládním vyjednávačem při jednání o požadavcích prezidenta Václava Klause k lisabonské smlouvě. Od roku 2010 pět let působil ve funkci vedoucího kanceláře generálního tajemníka Rady EU.

Zeman za svého působení v roli prezidenta jmenoval od 1. března 2014 členem bankovní rady Jiřího Rusnoka. Následně jej od července 2016 jmenoval guvernérem ČNB na šestileté funkční období. Dále jmenoval od července 2016 členy bankovní rady Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého.

Viceguvernérovi ČNB Vladimíru Tomšíkovi a Mojmíru Hamplovi skončí druhé šestileté funkční období koncem listopadu 2018.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!