Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přichází úsvit nové éry i digitální strach, říká laptopový král Michael Dell

Ekonomika

  11:45
PRAHA - Michael Dell uzavřel megaobchod za 67 miliard dolarů a pod jeho firmu spadají vedle Dellu a EMC i VMware či kyberbezpečnostní pojem RSA. Skupina má po celém světě přes 140 tisíc zaměstnanců a roční tržby kolem 74 miliard dolarů.

Michael Dell foto: AIDAN CRAWLEY

LN Index: Součástí dnešního nového světa technologií jsou z velké části chytré telefony, které nevyrábíte. Nechcete se do této oblasti také vrhnout?
Ne.

LN Index: Proč?
Nemyslím si, že by svět potřeboval další firmu zaměřenou na smartphony. Je to takto jednoduché. Ale abych to více rozvedl: naši zákazníci nakupují mobilní zařízení, spolu s tím je ale potřebují zabezpečit, doručovat do nich data a tak dále. Na správu tohoto prostředí ve firmách máme svůj software.

Smartphony mě nelákají, budoucnost je cloud, říká legendární Michael Dell

A druhá věc: když máte smartphone, přímo v něm moc informací nemáte, většina toho je uložená v datových centrech, v cloudech.

Když něco stahujete, někam se připojujete, jde to z datacentra. Když něco nahráváte, jde to zase do datacentra. Takže když se na světě prodá další a další chytrý telefon – blip – prodá se i další server do datacentra.

LN Index: Velkou část vašich tržeb stále tvoří tradiční osobní počítače. Ale to je trh, který už několik let po sobě klesá, výrobci se navíc konsolidují. Jaký je zde prostor pro nějaký slušný byznys?

Na počítačovém trhu jsme číslo jedna z pohledu tržeb. Z pohledu prodaných kusů ne. Pro nás jsou tržby důležitější. Když chcete být číslo jedna v počtu prodaných kusů, je to ve skutečnosti velice jednoduché. My chceme mít ziskový byznys a peníze znovu investovat do dalších inovací. Počítače stále zůstávají důležitou součástí našeho snažení. Už patnáct kvartálů v kuse zvyšujeme svůj podíl na PC trhu. Jsme jediní, kdo roste. Slýchal jsem, že budeme otloukáni... hm, chyba.

Banner na LN Index - 7. 11.

Celý rozhovor s Michaelem Dellem čtěte v magazínu Index v pondělních Lidových novinách.

Autor: