Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přichází uvědomělá Barbie pro zelené děti

Ekonomika

  20:30
LOS ANGELES - Štíhlá panenka s užaslým pohledem, z drtivé většiny křiklavě oděná a s dlouhými blond vlásky, drží krok s dobou. Má ráda nejen auta bez střechy, koně s dlouhou hřívou, růžovou barvu, ale i nové trendy. A právě nyní si chce postavit vlastní ekologický dům.

Eko dům pro panenky.

Společnost Mattel, která první panenku Barbie vyrobila před půl stoletím, mění její poslání tak, aby odrážela současnost.

V minulých letech byla profesí baletka, filmová hvězda, reportérka nebo Kenova nevěsta. Letos v létě ale zaplaví pulty hračkáren a sklady internetových obchodů Barbie architektka, která má malé zákaznice přesvědčit, že mohou být vším, čím chtějí.

I Barbie může být chytrá
Nejen vysoké, krásné, v krátké sukni, na podpatcích a s růžovým tubusem s lejstry pod paží, ale i chytré a úspěšné. Barbie architektka podle Mattelu "věrně" zachycuje styl mladých žen této profese. Symetricky stylový obleček odvážných barev, s pravítkem a jinými nezbytnými pomůckami všech architektů.

Nápad firmy Mattel prezentovat Barbie jako architektu podpořil i Americký institut architektů, který uspořádal soutěž návrhů domečku pro moderní panenku. Její "dům snů" má být nejen stylový a komfortní, ale hlavně ekologický.

Oříškem ale bude spojit všechny touhy Barbie. Obrovské šatníky, několik garáží pro sportovní vozy, to v jejím oblíbeném růžovém provedení. Mattel ale není ve své snaze oslovit ekologicky uvědomělé děti první. Na trhu s hračkami už existuje několik "zelených" domů.

Například dům firmy Wonderworlds má nejen popelnice na recyklovaný odpad, ale i větrnou elektrárnu a fotovoltaické panely na střeše. Zelený dům od Plan Toys’ má mimo alternativních zdrojů energie i nádrže na dešťovou vodu a je postaven ze skutečného biokaučuku a obarven barvami vyrobenými ze zeleniny.

Firma Mattel se ale během své existence jasně vyprofilovala jako jedna z nejméně ekologických. Své hračky vyrábí z plastů, které zabalí do dalších plastů. Lze tedy předpokládat, že i vítězný ekologický dům snů panenky Barbie bude vyrobený z umělé hmoty.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat