• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet | foto: Pixabay.com

Premium

Rozhovor

Přijdou škrty, snížení výdajů a odklad nákupů, říká proděkan Fakulty financí a účetnictví

Ekonomika
  •   12:18
Možnosti, jak snížit deficit státního rozpočtu, se najdou, říká Leoš Vítek, proděkan Fakulty financí a účetnictví VŠE. Výdaje lze podle něj snížit jen kombinací škrtů, zpomalením růstu běžných výdajů a dočasným odložením nákupů.

Leoš Vítek, ekonom VŠE.

Lidovky.cz: Budoucí vláda deklarovala, že v rozpočtu na příští rok škrtne 80 miliard korun. Vláda v demisi však schválila obnovení některých programů pro podnikatele, které připravuje o obchody další vlna covidu. Je snížení deficitu rozpočtu 2022 o 80 miliard korun reálné?
Není to tak, že by na ministerstvu financí seděli geniální lidé, kteří by procházeli rozpočet položku po položce a říkali, co je možné škrtnout v jednotlivých resortech. To ostatně ani není možné, protože podle rozpočtových pravidel a kompetenčního zákona o tom musí rozhodnout správci rozpočtových kapitol a případně vláda. Realistická není ani představa, že najdete někde v rozpočtu stomiliardovou položku a škrtnete ji. Podle mě nelze snížit výdaje jinak než kombinací škrtů, zpomalením růstu běžných výdajů rozpočtových kapitol a dočasným odložením nákupů. Obvyklá praxe vlád dosud byla právě tato kombinace: zrušit neobsazená místa, na určitou dobu zastavit nabírání nových lidí, zastavit či zpomalit běžné nákupy, které momentálně nepotřebujete. Tedy zpomalit tempo běžných výdajů. Například pokud existují odhady, že nominální výdaje porostou o pět procent, tak je můžete zpomalit tak, že budou růst třeba jen o procento či dvě. Když toto vláda dokáže udržet po delší dobu, výrazně to dlouhodobě pomůže snížit podíl deficitu k HDP. A samozřejmě je druhá věc, zda s tímto správci rozpočtových kapitol tak trochu nepočítají a nemají v návrhu rozpočtu takzvanou „vatu“ pro vyjednávání s ministerstvem financí a vládou. Ale otázkou je samozřejmě rozsah škrtu, který po nich budete chtít. A jde také o to, zda to má být jednorázový škrt v daném roce, nebo trvalý. To jsou dvě různé věci.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s
Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor: Ivana Pečinková Lidové noviny