Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijetí eura není vůbec jisté, řekl Klaus a vetoval nový zákon o ČNB

Ekonomika

  14:49
PRAHA - Prezident Václav Klaus dnes vetoval zákon o České národní bance, který měl upravit fungování centrální banky po vstupu České republiky do eurozóny.

Václav Klaus foto: ČTK

Termín přijetí eura ČR zatím nestanovila. Současná sněmovna už Klause nepřehlasuje, zákon tak končí legislativní proces.

"Vzhledem k tomu, že dosud ani zdaleka není vyřešena ryze politická otázka, kterou je samo případné přijetí eura, popřípadě termín jeho přijetí, je legisvakanční lhůta bezprecedentně vázána na zcela nejistou skutečnost, která nemusí nastat, popřípadě může nastat za dnes ještě neznámých okolností, které by mohly změnit pohled na to, jak má tento zákon vypadat," uvedl prezident.

Zároveň poznamenal, že v případě nabytí platnosti této úpravy by vedle sebe existovaly dva platné zákony o ČNB. V období značné dynamiky vývoje evropské legislativy v oblasti bankovnictví a finančních trhů by podle Klause zcela jistě bylo nutné novelizovat oba zákony.

"Nový zákon o ČNB přitom může být kdykoli v budoucnu přijat s rozumným předstihem před případným přijetím eura," míní Klaus.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!