Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN

Diskuse k článku

Přijetí eura podle ČNB brání rozdíl v ekonomické úrovni Česka a eurozóny

Překážkou pro brzké přijetí eura je nadále nedokončený proces dlouhodobého přibližování se úrovně České republiky k vyspělým zemím eurozóny. Tento proces se sice v posledních letech obnovil, nicméně u většiny z nich zůstává odstup České republiky od průměru eurozóny značný. Dalším rizikovým faktorem ohledně přijetí eura je nesladěnost finančních cyklů ČR a eurozóny a otázka dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí kvůli stárnutí populace a růstu mandatorních, tedy povinných, výdajů rozpočtu. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila Česká národní banka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Stržanovský 23.12.2019 7:29

Téměř vše v naší ekonomice se navíc děje v eurech. Ty se pak přepočítají na koruny, vyplatí se lidem ve výplatách, ti si za ně nakoupí zboží a nakonec se utržené koruny zase přepočítají na eura. Takže koruna je spíš jen takový jiný obal eura.

J. Koutský 23.12.2019 9:55

Na kterém vydělávají banky.ČR jako země,která většinu své produkce exportuje už měla mít euro dávno. ;-€

J. Koutský 23.12.2019 10:57

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tendencni-a-nehorazne-zastanci-prijeti-eura-kritizuji-zpravu-cnb-85421?dop-ab-variant=0&seq-no=1&source=hp&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

J. Vosicky 29.12.2019 13:54

V tom mate pravdu! Jenze to spousta obycejnych, prostych lidi ani netusi. Oni si mysli,ze ve smenarnach plati pouze turiste. Omyl! Plati vsichni i pri velkych transakcich! CR na tom ztraci asi 22 mld rocne. I vy platite, kdyz kupujete neco z dovozu.

K. Stržanovský 23.12.2019 7:27

Mě tu hlavně pořád chybí odborná diskuze, která by byla prezentována veřejnosti. Pro koho to není denním chlebem, ten je zmítán akorát tak dojmologií a pocitologií. A pak z toho vznikají ekonomičtí guru jako pán v příspěvku pode mnou.

O. Uživatel 23.12.2019 6:27

Uživatel požádal o vymazání
J. Doleček 22.12.2019 22:32

Přijetí eura brání zejména nezájem obyvatel ČR o podíl na sanaci dluhů Řecka a výhledově Itálie a Francie. Ekonomicky euro nemá žádný význam - je to čistě politický projekt, který ničí slabé ekonomiky.

K. Stržanovský 23.12.2019 7:29

Neničí ekonomiky slabé, ale nestabilní. A tou česká určitě není.

J. Vosicky 29.12.2019 14:06

No tak napr. Slovensko byvala hoodne slaba ekonomika. A dnes v Bratislave vydelavate vice nez v Praze !

A. Kubička 22.12.2019 16:10

Ano, ekonomická úroveň obyvatel České republiky je silně pod průměrem obyvatel eurozóny. Jenže ČNB se o to realizací obludného plánu "kurzového závazku" vydatně spoluzasloužila. V trezorech má Euro za tisíce miliard (druhé největší valutové zásoby na osobu na světě) a korunu podlomili jen proto, aby se sami osobně obohatili na forexové manipulaci. Odhaduji, že takto vykradli více než desetinu vytvořené korunové hotovosti. V Čechách se žije z ruky do huby, ale dobytek z ČNB takové problémy nemá. A co dělá Biska? Honí Vietnamce.

M. Panter 22.12.2019 17:04

Pravdu máte...

S. Krejcar 22.12.2019 19:50

A kde je tedy zakopaný pes ? Proč je ekonomická úroven obyvatel ČR pod průměrem eurozony ? Pokud pomineme husákovy děti, tak jsou už zde třicet let havlovy euročeši, takže jak je možné, že oni nejsou schopni se eurozoně vyrovnat, zvláště pokud od devadesátých let je vyšší odborné vzdělávání na úrovni vzdělávacích standartů evropské unie ? Nejde zde totiž tolik o ČNB ale o jednotlivé občany, jakého jste dosáhly profesního vzdělání, že nedokážete být srovnatelnými s němci, brity nebo francouzi i v případech OSVČ , Proč jsou úspěšní a podnikavějšími čeští asiaté než domorodí češi a moravané. Beru to, že jsou někteří středoškoláci , kteří svoje problémy řeší střelnou zbraní v ostravské čekárně nemo

M. Panter 22.12.2019 20:27

Zakopaný pes je v prvních letech vlády V. Klause , kdy se nastavil směr a strategie vývoje...zkuste třeba měnit směr u blbého manželství a jen po deseti letech . Velmi , velmi těžko se vám to povede .

J. Zima 24.12.2019 0:34

Opravdu za Klause? Nebylo to náhodou v době vlády Zemana a Špidly a jejich investičních pobídek a daňových prázdnin pro zahraniční investory? Ti dnes odsávají dividendy a zisky z ČR v nejvyšším objemu na hlavu v Evropě. A to ještě nepočítám ty vnitrofiremní transfery za nesmyslně předražené "služby", které si české pobočky musí nakupovat u mateřských firem. To je naprosto jasný daňový podvod do kterého se zbabělé vlády bojí šlápnout a raději likvidují české živnostníky pomoci EET.

A. Kubička 23.12.2019 2:52

Zakopaný pes: a) Hitler se Stalinem tu vyvraždili nebo jinak zlikvidovali charakterní vzdělance. Náprava bude trvat stovky let. b) Německo dosud nezačalo vyplácet válečné reparace za majetek ukradený po invazi roku 1939 v nynější výši stovek miliard Euro. Je iluzí, že lidský potenciál je schopen plně vynahradit nepřítomnost investic. c) EU je jednotný trh pouze pro velké investory, nikoli pro menší podniky, ba ani pro pracovníky. Tvrdá západoevropsko-socialistická zkorumpovaná elita dělá vše možné k udržení této vnitroevropské - především etnické - hospodářské nerovnováhy, protože vládne z vůle západoevropských voličů, kteří si přejí mít výrazně chudší blízké sousedy. Činí tak okázalým ignorováním hospodářských potřeb a požadavků Visegrádu v rámci centrálních evropských orgánů, ale i přímou zpravodajskou činností, tj. korupcí a vydíráním, a například i velkoprůmyslnickým bratřením se se součanou ruskou despocií. d) Svou daň si vybírá i globální zotročování občanů (mimo jiné evropských) ze strany

A. Kubička 23.12.2019 2:53

globálních informačních firem, které si nyní lidstvo podrobně každou sekundu a minutu měří a měření vyhodnocují prostřednictvím neuvěřitelně přesných modelů za účelem identifikace příležitostí k brutální hospodářské, politické a mocenské konkurenci napříč regiony. Vcelku lze říci, že jakékoli "dohánění" je naprosto prolhanou iluzí, která může být určena snad jen pro naivní pracovníky, kteří si lidské vztahy představují jako jakýsi lineární fyzikální proces.

J. Vosicky 29.12.2019 14:01

A vy ani netusite, ze prave ty valutove reservy upevnuji korunu. Historicky meny byvaly kryty zlatem, potom dolarem a dnes to muze byt i Eurem.

M. Brejcha 22.12.2019 15:42

Přijetí eura = zánik a zkáza naší republiky ;-D;-DR^R^

T. Kučera 22.12.2019 15:58

Slovensko tedy přestalo existovat.

M. Pechar 23.12.2019 2:54

Statečně odpovídáte na otázku, kterou vám nikdo nepoložil. Slovensko je podle vás ČR?

T. Kučera 22.12.2019 15:00

No argumenty už hodně dětinské. Peníze se používají k obchodování, tak jak se chcete mít na trhu EU lépe s korunami?

L. Papazian 22.12.2019 14:55

Žvásty nebo jsme na tom ještě hůř než Slovensko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Slovinsko? Ubohá argumentace ze strany ČNB! Včera bylo pozdě!

A. Liška 22.12.2019 14:16

Euro si EU může strčit do zadku. Česká Koruna je naše tradice.

L. Papazian 22.12.2019 14:57

Tradice sotva pár let, před tím jsme měli československé koruny, rakouské krejcary nebo dukáty. Tradice, která nás dnes dusí.

A. Liška 22.12.2019 17:43

Pro každou společnost je nutné ctít tradice, jinak se z nás stane multikulturní plevel.

J. Zima 24.12.2019 0:35

Doplňte si vzdělání. Měnou Rakouska-Uherska byl nejprve zlatý a pak koruna.

V. Masár 22.12.2019 13:04

Pokiaľ Česká sporitelna je dnes Nemecko - rakúska Erste, Česká poistovna je dnes nemecká Allianz, Český telekom, je dnes nemecký Deutsche telekom, Škoda auto je nemecký Wolkswagen, rohlík si nekúpite inde ako v nemeckom Lídli alebo Kauflande, šroubek, nebo hřebík, si nekúpite inde ako v nemeckom Hornbachu, tak sa netvárte ako suveréni, že nebudete platiť za rizikové úvery nemeckých bánk v Grécku, Taliansku a ani inde po svete. To že nemáte Euro, vyhovuje práve tým bankám, pretože okrem toho, že si berú zisk s českých pobočiek, si za každú platbu v Čechách účtujú poplatky za zmenu kurzu, no a samozrejme vyhovuje to tiež pražským vekslákom a taxikárom. Všetci ostatní nato doplácajú.

R. Šindler 22.12.2019 13:07

Bingo !!

Jenze pro voliče populistů a ŠTBáckých oligarchů stačí zacpat pusu koblihou za korunu.

M. Panter 22.12.2019 14:12

Proti euru je v současnosti i ODS... pravda - semeniště populistu i oligarchu jinak .

A. Liška 22.12.2019 14:19

Pokud ztratíme i českou korunu, už nám nezbude nic na co by jsme mohli být hrdí.


Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Dominik Feri | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...