Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Příliv přímých zahraničních investic do Číny byl loni rekordní, země se stala jejich největším příjemcem na světě

Ekonomika

  15:00
ŽENEVA/PRAHA - Více než 705 milionů dolarů zaplatila vloni firma PepsiCo za společnost Hangzhou Haomusi, která je jedním z největších čínských producentů pochutin. Ram Krishnan, generální ředitel společnosti PepsiCo Greater China, po akvizici uvedl, že transakce podporuje plány firmy na další růst „v Číně, pro Čínu, spolu s Čínou“. Jak dokládají statistiky, zřejmě obdobný záměr má dlouhá řada dalších firem, které se rozhodly investovat v Číně.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Darina Ivanovová

Chuť byznysmenů k tomuto kroku pandemie rozhodně nepřibrzdila. Právě naopak. Jak vyplývá z dat Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD), loni do Číny přiteklo ze zahraničí 163 miliard dolarů. Čína se tak stala největším příjemcem přímých zahraničních investic na světě. Přeskočila dosavadního lídra Spojené státy, jež v přímých zahraničních investicích získaly „pouze“ 134 miliardy dolarů.

Rok kovového buvola začal skromně. Co si s tímto symbolem Číňané spojují?

Čína roste i za pandemie

Čína jako jediná velká ekonomika na světě skončila loni v plusu. Tamní HDP vzrostl meziročně o 2,3 procenta. A prognózy na letošek jsou zatím optimistické, očekávaný růst HDP se pohybuje okolo osmi procent. To samozřejmě ovlivňuje rozhodnutí investorů.

„Americké i další zahraniční firmy budou i nadále investovat v Číně, protože je jednou z nejodolnějších ekonomik během globální pandemie a vzhledem k budoucímu potenciálu růstu zůstává i silnější než většina ostatních hlavních ekonomik, “ uvedl pro agenturu Bloomberg analytik skupiny Rhodium Adam Lysenko.

Kam až poroste cena benzinu? Za současné zdražení může Čína i mráz v Texasu

Největší suma loni přitekla ze zahraničí do čínského high-tech průmyslu, do informačních a telekomunikačních technologií a do farmacie. V tomto oboru rekordní sumu, a to 4,9 miliardy dolarů, utratila americká společnost Amgen za čínskou firmu BeiGene, jež se zaměřuje na vývoj léků proti rakovině. Na nákupech v Číně byla i společnost Samsung, loni tam investovala 5,4 miliardy dolarů. Japonská značka oblečení Uniqlo v srpnu otevřela v Číně 19 obchodů, americký řetězec Starbucks začal koncem listopadu stavět pražírnu ve východní Číně, což je největší výrobní investicí firmy mimo USA. Výrobce elektroaut Tesla oznámil, že v Šanghaji investuje 6,4 milionu dolarů do nové továrny na dobíjecí stanice.

Podle čínského ministerstva obchodu bylo v loňském roce založeno 38 570 nových podniků financovaných ze zahraničí. To znamená, že v průměru každý den zahájila činnost více než stovka takových firem.

Evropa i USA ostrouhaly

To, zda se do investic v Číně pustily i české firmy, zatím zřejmé není. Česká národní banka nyní provádí revizi dat platební bilance za rok 2019 a zpřesňuje jednotlivá čtvrtletí roku 2020. „Data budou k dispozici 16. března,“ uvedla Denisa Všetíčková, mluvčí ČNB. K dispozici jsou zatím data, jež popisují stav ke konci roku 2018. Tehdy celkové přímé investice, které odtekly z Česka do Číny, přesáhly 9,5 miliardy korun.

Jak se Čína zbavuje nálepky viníka pandemie. Světový podcast o rouškové diplomacii z Dálného východu

Pohled na vývoj přímých zahraničních investic v globálu za loňský rok není optimistický. Dle dat UCTAD investice loni poklesly o 42 procent na 859 miliard dolarů. „Přímé zahraniční investice skončily loni více než 30 procent pod úrovní dosaženou během globální finanční krize v roce 2009,“ uvádí k výsledkům UNCTAD. Například do USA v roce 2019 přiteklo 251 miliard dolarů, loni to bylo o 117 miliard méně.

Evropská unie (bez Británie – pozn. red.) dopadla ještě hůř: přímé zahraniční investice klesly o více než 70 procent na 110 miliard dolarů. Například v Itálii byl loni příliv přímých zahraničních investic v podstatě nulový. Výraznému poklesu, a to o více než o 60 procent, neuniklo ani Německo.

UNCTAD přitom odhaduje, že ani letošek nepřinese pro přímé zahraniční investice v globálu žádnou vzpruhu. Očekává se další pěti- až desetiprocentní pokles. „Dopady pandemie na investice budou přetrvávat,“ tvrdí James Zhan, ředitel investiční divize UNCTAD. „Investoři pravděpodobně zůstanou opatrní,“ dodává.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!