Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Případ superpokuty za nákup vlaků Railjet končí. Není důvod trestat, uznal úřad

Vlaky typu Railjet z vozového parku Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlaky typu Railjet z vozového parku Českých drah. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA/BRNO Lidé z antimonopolního úřadu zastavili jeden z nejsledovanějších případů, který v posledních letech řešili. V úterý rozhodli o tom, že nebyl důvod trestat České dráhy obří pokutou 25 milionů korun za to, jakým způsobem před čtyřmi lety vybraly vlaky typu Railjet od firmy Siemens.

Jde o definitivní tečku za případem, který se vlekl od roku 2012, kdy Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pojal podezření, že zakázka byla v křížku se zákonem a začal se jí oficiálně zabývat.

„Správní řízení [...] se zastavuje, neboť nebyly zjištěny důvody pro uložení sankce § 120 zákona o veřejných zakázkách,“ stojí v rozhodnutí úřadu ze 7. června.

Nešlo vůbec o obyčejný případ. Pokuta 25 milionů korun byla v době svého udělení, na podzim roku 2014, nejvyšší sankcí, jakou kdy antimonopolní úřad uložil za porušení zákona o veřejných zakázkách. Navíc šlo o nákup nejmodernějších vlaků do flotily Českých drah. První ze souprav Railjet dorazila z vídeňské továrny Siemensu v dubnu roku 2014.

„V rámci navazujícího obnoveného řízení se ÚOHS plně ztotožnil s naší argumentací, že všechny podmínky pro využití JŘBU (jednací řízení bez uveřejnění, forma uzavřeného tendru – pozn. red.) v dané věci byly splněny, a že jsme postupovali plně v souladu se zákonem. Vzhledem k tomu ÚOHS řízení zastavil a pokuta nám byla vrácena,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí ČD Kateřina Šubová.

O co přesně v případu šlo: České dráhy původně chtěly koupit šestnáct Railjetů, pak svou poptávku změnily na patnáct souprav s odlišnou konfigurací. Nakonec jich český dopravce koupil od Siemensu jen sedm za zhruba 2,7 miliardy korun.

Nové Railjety Českých drah.
Railjety cestujícím nabízejí moderní klimatizovaný interiér, oddíly byznys, první a druhé třídy, restaurační vůz i dětské kino.

„České dráhy porušily zákon, když zakázku na rekonfiguraci zadaly v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž by pro to byly splněny zákonné předpoklady. Tento postup mohl přitom podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl už dříve šéf ÚOHS Petr Rafaj.

RAILJETY V ČESKU

  • První vlak Viaggio Comfort známý jako Railjet dorazil do Česka koncem dubna 2014.
  • Soupravy jezdí na trase Praha - Brno - Vídeň - Štýrský Hradec.
  • Vlaky mohou jet rychlostí až 230 kilometrů v hodině, což ale v Česku není možné, rychlíky zde smí jezdit maximálně 160 kilometrů za hodinu.
  • Kromě sedmi objednaných souprav chystal bývalý management ČD nákup dalších osmi vlaků za 2,8 miliardy korun.
  • Nákup druhé vlny rychlovlaků vedení firmy zastavilo.

Dráhy v zahájeném řízení tvrdily, že pouze rozšířily rozsah původní zakázky na nákup šestnácti souprav Railjet, a proto zakázku zadaly ve zjednodušeném řízení bez soutěže. Proti verdiktu Rafajova úřadu se rozhodly bránit soudně, přestože samotný ÚOHS jejich šance zpochybňoval.

„V zásadě všechna rozhodnutí ÚOHS, v nichž je uložena sankce, bývají napadena správní žalobou. Úspěšnost je případ od případu. V poměru ke všem rozhodnutím úřadu jsou nakonec soudy zrušena asi jedno až dvě procenta rozhodnutí,“ popsal před rokem a půl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Státní dopravce ale loni v listopadu uspěl u Krajského soudu v Brně, který pokutu 25 milionů zrušil. Argumenty drah potvrdil také Nejvyšší správní soud. České dráhy ve sporu zastupovala právní kancelář Weil, Gotshal & Manges. Případ se pak vrátil k dalšímu přezkoumání k ÚOHS, který nyní řízení zastavil.

Antimonopolní úřad do té doby tvrdil, že firma požadovala zásadní změny původního plnění, a proto nemohla postupovat bez soutěže. Podle soudu ale úřad tyto podstatné změny neprokázal.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...