Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příprava reformy penzí jede dál, říká specialista

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Zrušení principu výpočtu důchodů Ústavním soudem Vladimíra Bezděka, předsedu komise specialistů na důchodový systém, zaskočilo.
Důchod.

Důchod. foto: Shutterstock

Brněnský Ústavní soud včera dal politické reprezentaci rok a půl na to, aby lidem s nadprůměrnými příjmy zajistila spravedlivější důchody. Pokud se však rozhodnutí soudu převede do praxe, zvýší to státní výdaje na penze až o stovky miliard korun.

Vladimír Bezděk - předseda komise specialistů na důchodový systém

LN Jste v čele komise, která má za úkol do voleb připravit několik variant důchodové reformy. Co pro ní znamená včerejší nález Ústavního soudu?

Na tuto otázku je ještě brzy. V tuto chvíli jsou rozhodnutím Ústavního soudu všichni zaskočeni. Abych se mohl objektivně vyjádřit, co to fakticky znamená pro samotnou přípravu důchodové reformy, musím se nejdříve detailně seznámit s celou zprávou Ústavního soudu.

Z logiky věci to samozřejmě může přípravu podkladů reformy penzí ovlivnit. Na druhou stranu to naopak nemusí mít žádný dopad.

LN Příprava podkladů penzijní reformy pro budoucí vládu tedy pokračuje dále?

Samozřejmě. Komise dostojí svému poslání a na přelomu letošního května a června představí varianty důchodové reformy, které poslouží jako vodítko pro budoucí vládu.

LN Kolik času ještě zbývá na reformu penzí, než se stávající systém důchodů přiblíží kolapsu?

Tu nejlepší dobu, kdy bylo možné reformu provést, jsme bezesporu promarnili. To bylo před nějakými pěti šesti lety. Tento úkol bude nyní stát před novou vládou. Pokud se důchodová reforma neprovede ani během dalších čtyř roků, situace v Česku nebude jednoduchá.

Hovořit o kolapsu ale zatím není potřeba. V případě neřešení palčivých problémů dnešního modelu důchodů lze ale v budoucnu očekávat nepříjemné zásahy, které si daný systém jednoduše vynutí. A doplatí na to všichni.

Více o změnách v důchodovém systému najdete v sobotním vydání deníku

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat