Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přišli bychom o 2 miliardy. Praha odmítá smír s majitelem Škodova paláce

Ekonomika

  17:36
PRAHA - Pražští radní mají v rukou právní posudek, který doporučuje, aby odmítli smírnou nabídku firmy Copa Retail. Ta městu pronajímá sídlo stovek úředníků - Škodův palác. V současnosti se ale s Prahou soudí o výši nájmu. Podle informací Lidovek.cz radní nabídnutou slevu 526 milionů nepřijmou.

Pohled na Škodův palác, ve kterém sídlí pražský magistrát. foto: Lidovky.cz

Firma přišla se smírnou nabídku v soudním sporu o nájem v jiném sídle pražských úředníků, Škodově paláci v centru Prahy. Tam je “domácím“ Copa Retail. Pražští radní považují nájem 4,5 miliardy na dvacet let za nemravný a už rok se snaží vysoudit poloviční slevu a získat část už zaplaceného nájemného zpět.

Firma Copa Retail nabídla zástupcům hlavního města, že bude platit nájem v Kongresovém centru na Vyšehradě, kam se od září stěhuje část městských úředníků. Za to chce ukončení soudního sporu. Dostane však zamítavou odpověď – podle právníků by totiž Praha přišla o možnost vysoudit na Copě víc než dvě miliardy.

Podle posudku advokátní kanceláře Munková, Zoufalý je platba za nájem v Kongresovém centru ve výši 526 milionů na první pohled zajímavá, ale ve svých důsledcích nevýhodná.

KAUZA ŠKODOVA PALÁCE:

2003. Společnost ČEZ nabízí budovu k prodeji hlavnímu městu za 1,7 miliardy, Praha odmítá.

2005. Škodův palác kupuje společnost Copa Retail podnikatele Sebastiana Pawlowského. Utratil za ni 850 milionů.

2006. Původně nechtěnou budovu si Praha pronajímá jako sídlo pro své úředníky. Cena: 4,5 miliardy za 20 let.

2007. Pawlowski se v tichosti zbavil firmy Copa Retail, prodal ji společnosti Guyana Holdings sídlící v Lucembursku.

2013. Dlouho se spekulovalo, komu Guyana Holdings patří. Před rokem vystoupil z anonymity britský finančník David Maxwell, který se k vlastnictví přihlásil.

2013. Praha zažalovala svého ”domácího” kvůli údajně nemravné výši nájmu. Žádá snížení o 47 procent.

Pokud by na ni totiž politici kývli, vzdala by se Praha šance vysoudit 2,135 miliardy korun. Město totiž žádá vrácení 670 milionů z už zaplacených peněz a další snížení nájmu o 47 procent. Smlouva končí v roce 2026.

„Podmínkou je ukončení sporu, vzdání se předkupního práva hlavního města a práva opce na koupi Škodova paláce,“ vypočítávají autoři posudku. „Výše uvedené podmínky jsou provázané a nasvědčují potřebě pronajímatele mít možnost prodat Škodův palác před ukončením nájemní smlouvy.“

Zatím jen přes právníky

Společnost Copa Retail – respektive její majitel, lucemburská Guyana Holdings – už vyjádření z magistrátu dostala.

„Litujeme, že město odmítlo naši nabídku bez jakéhokoliv dialogu. Potvrdilo se naše podezření, že celá kauza je politicky motivovaná a že město nejedná v zajmu daňových poplatníků,“ říká Abigal Shaefferová, ředitelka společnosti Guyana Holdings.

PSALI JSME:

Podle ní nedává postoj města  smysl i vzhledem k tomu, ze jeho zástupci v minulosti připustili, že pravděpodobně u soudu první instance neuspějí. „Přesto jsme dál otevření jakémukoliv konstruktivnímu jednání s městem,“ dodává Shaefferová.

Zatím opatrně se k celé věci staví pražští radní, kteří se budou řídit návrhem právníků a posvětí pokračování soudního sporu. Nicméně si cení otevření dialogu.

Škodův palác

„Vítám ochotu společnosti Copa Retail k jednání. Ukazuje se, že nejsme jediní, kdo vnímají bémovskou smlouvu jako problematickou. Nabídkou se bude v úterý zabývat rada města, nicméně je zřejmé, že budou nutná další jednání,“ řekl Lidovkám.cz primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Město mělo na nabídku Copy Retail zareagovat do 22. srpna, ale učinilo tak až nyní po obdržení právního posudku. Do té doby se svým pronajímatelem komunikovalo pouze skrze advokáty.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat