Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový přístav pro ruské peníze. Česko se stalo jedním z cílů východní klientely z Pobaltí

Ekonomika

  9:41
PRAHA - Série bankovních skandálů v čele s Danske Bank či Swedbank ochromila pobaltský bankovní sektor. Celý svět se začal zajímat o tamní praní špinavých peněz. V důsledku toho značná část zahraniční klientely raději začala v Pobaltí vyklízet pozice a jala se hledat nové útočiště pro své leckdy nejasně nabyté bohatství. Jednou z těchto zemí se podle exkluzivního zjištění LN stala i Česká republika.

V roce 2014 vstoupila do České republiky ruská Expobank. Získala českou část německé skupiny LBBW. Českou centrálu vede manažer Ilja Mitelman. LN zjistily, že když byl Mitelman šéfem lotyšské pobočky Expobank, dostal tento peněžní ústav v roce 2015 od tamního regulátora pokutu za nedostatečnou kontrolu klientských účtů. Na přelomu loňského a letošního roku začala českou Expobank detailně kontrolovat Česká národní banka (s pomocí Finančního analytického útvaru MFČR). foto: Lidové noviny

Omluva Lidových novin společnosti Expobank CZ a.s.

V měsících únor až květen 2019 zveřejnily Lidové noviny sérii článků týkající se společnosti Expobank CZ a.s. Některé informace v těchto článcích se nezakládaly na pravdě, tudíž mohly ve čtenářích vyvolat zavádějící obraz banky včetně některých osob s ní spjatých, za což se Expobank CZ a.s. omlouváme.

Vyplývá to z vyjádření lotyšského regulačního úřadu, podle něhož se problémová klientela přesouvá do několika vybraných zemí. „Od roku 2015 z naší země odteklo přibližně 9 miliard eur (zhruba 231 miliard korun), které zaplavily hlavně Velkou Británii, Rusko, Německo, Švýcarsko a také Českou republiku,“ řekla LN mluvčí Komise pro finanční a kapitálový trh (FKTK) Ieva Uplejová.

Do jakých konkrétních tuzemských bank by zahraniční klienti měli přecházet, nechtěla mluvčí FKTK specifikovat. Česká národní banka (ČNB) považuje zabezpečení tuzemského bankovního sektoru za dostatečné. „V České republice je stanovena povinnost identifikace a kontroly klienta v oblasti praní špinavých peněz podle příslušných směrnic a doporučení Finančního akčního výboru. V některých případech jsou dokonce stanovena pravidla přísnější, než požadují příslušné směrnice,“ řekla mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.

Trasta Komercbank: Organizace monitorující organizovaný zločin a korupci (OCCR)...
Švédská banka Swedbank je podezřelá z praní špinavých peněz a zapojení do...

LN na upozornění lotyšského regulátora narazily při pátrání po případu ruské banky Expobank CZ, působící v Praze a Karlových Varech, ve které již několik měsíců provádíhloubkovou kontrolu ČNB. Podle zdrojů LN blízkých šetření panuje v ruském ústavu kvůli prověrce napjatá atmosféra.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!