Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro kvalitu medu je podle vítězky soutěže klíčové stanoviště úlu

Ekonomika

  19:48
BRNO - Pro kvalitu medu je nejdůležitější stanoviště úlu. Na výsledku se odráží přibližně z 85 procent, zbytek tvoří práce včelaře, řekla ČTK Dagmar Šormová z Prahy, která je celkovou vítězkou ocenění Med roku 2016 a uspěla také v kategorii vícedruhových květových medů. Ceny převzala v sobotu v Centru volného času Lužánky v Brně.

Kontroly medu - KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ foto: ZRLidové noviny

Vítězný med je od včelstva, které sbírá nektar na stolové hoře Vidoule v Praze. Kolem je sad z třešně ptačí. „Je to téměř nejvyšší místo Prahy, přímo v srdci Přírodního parku Košíře-Motol. Kolem dokola není žádná doprava, nestříká se tam, žádné pesticidy,“ uvedla Šormová.

Do soutěže se letos přihlásilo 71 včelařů z Česka a Slovenska. V kategorii medovicových medů uspěl Miroslav Spurný z Chebu, v jednodruhových květových medech si prvenství připsal Lubomír Bouda z Prostějova. Ocenění za pastované medy míří k Michalu Bednářovi z Brněnska. Cenu za nejlepší design medu si odveze Helena Proková Mališová do Bratislavy.

Cílem akce organizované Pracovní společností nástavkových včelařů je přiblížit obor široké veřejnosti. Soutěž má zároveň zlepšit povědomí o kvalitě domácích včelích produktů a propagovat prodej medu takzvaně ze dvora, tedy od včelaře přímo ke koncovému spotřebiteli.

Výstavní část akce v Lužánkách je nejen přehlídkou sladkých chutí, ale také pastvou pro oko. Barevná škála medů je totiž dosti široká - od světle zelenkavých přes zlaté až po asfaltově černé. Rozdíly jsou také ve zpracování obalů a etiket, což je ostatně také jedna ze soutěžních kategorií.

Šlo nám také o to, aby si včelař uvědomil, jak může výběrem sklenice a etikety zvýšit atraktivnost svého medu. Lidé se stále častěji shánějí po medu přímo od včelaře, věří jeho kvalitě. Na každém včelaři je, zda zaujme i estetickým balením,“ uvedla organizátorka Zdeňka Cutáková.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat