Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro škrty už nezbývá moc prostoru, říká poslanec KSČM Dolejš

Ekonomika

  8:00
Komunisté budou chtít po premiérovi další zvyšování daní, říká před jednání s Janem Fischerem Jiří Dolejš, poslanec KSČM.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš. foto: Lidové noviny

LN: Premiér Fischer oznámil, že se chce sejít s předsedy všech parlamentních stran a hovořit s nimi o balíčku, který teď leží ve sněmovně a podle předsedy vlády by zvedl schodek rozpočtu na rok 2010 až o 14 miliard. Proto si přeje, aby sněmovna návrhy zamítla. Co na to řeknou komunisté?
Co by. Měli bychom mu říct, že se snaží celou věc jaksi chytit za ocas. Pokud chce premiér šetřit, bude se muset zabývat opatřeními na příjmové straně. Jestliže má letos česká ekonomika začít růst, pak by opatření na příjmové straně rozpočtu měla vykompenzovat změny, které teď leží ve sněmovně. Ale může to být i nějaký rozumný mix. Jestli však premiér přijde s tím, že mu jde jen o škrty, tak to budeme považovat za špatný přístup.

LN: Takže by se podle vás měly dále zvyšovat daně?
Budeme navrhovat prudší daňovou progresi. Nejde přitom jen o přímé daně, ale i o daně majetkové, kde se teď Česko nalézá pod evropským průměrem. Tato debata je namístě. Mluvil o tom ostatně už dříve i ministr financí Janota.

LN: Vyšší daně přinesou více peněz jen v případě, že česká ekonomika výrazně poroste, což teď nikdo neočekává. A co když česká ekonomika neporoste?
Pokud bude oživení minimální, pak nelze výpadek v příjmech rozpočtu dramaticky kompenzovat tím, že sáhneme do daní. Ale je třeba počítat s různými variantami růstu.

Celý rozhovor si přečtěte v úterním vydání deníku

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat