Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Moravskoslezském kraji platí dál smogová regulace. Podniky musí přijímat opatření

Ekonomika

  15:30aktualizováno  11. února 10:20
OSTRAVA - Ve velké části Moravskoslezského kraje dál platí smogová regulace, kterou meteorologové vyhlásili v sobotu. Podniky musejí dodržovat různá opatření. Týká se to Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka a Třinecka. Povolený limit pro polétavý prach je 50 mikrogramů na metr krychlový. V regionu je překročen na téměř všech měřících stanicích. Nejhorší situace je v Třinci, kde čtyřiadvacetihodinové koncentrace ráno dosáhly 218 mikrogramů. Podle meteorologů by se situace mohla v neděli zlepšit.

Karviná. foto: Jiří Peňás

Limity nejsou překročeny jen v Ostravě-Vratimově. Tamní stanice v neděli naměřila čtyřiadvacetihodinové koncentrace 33 mikrogramů na metr krychlový. Naopak na šesti místech denní koncentrace dosahovaly či dokonce přesahovaly 200 mikrogramů. Hodinové koncentrace byly v neděli okolo 07:00 o něco lepší než v sobotu. Pohybovaly se v rozmezí od 16 mikrogramů ve Vratimově až po 132 v Třinci.

Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový a navíc nelze následující den očekávat zlepšení situace. Při regulaci některé průmyslové podniky musejí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

Doporučuje se omezit pobyt pod širým nebem

Meteorologové doporučují omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. „Doporučení je určeno zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem,“ uvedli. Doporučují také omezit používání aut se spalovacím motorem. „Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích částic PM10 a oxidu dusičitého,“ uvedli meteorologové ve svém výhledu.

Už od čtvrtka platí v Moravskoslezském kraji smogová situace. Podle meteorologů se situace během dne zlepší. „Rozptylové podmínky budou mírně nepříznivé, během dne místy až dobré. Průměrné 24hodinové koncentrace prašného aerosolu se budou ještě stále pohybovat nad hodnotou stanoveného imisního limitu, a to většinou výrazněji,“ uvedli ve svém výhledu.

Smog postihuje region hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší ovlivňuje nejen průmysl, ale i doprava a topení v domácnostech, a podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat