Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Angličtina

'Problem solving' na pracovní cestě. Co vás může potkat?

Letiště Praha (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Toto pondělí vám server Lidovky.cz ve spolupráci s jazykovou agenturou Skřivánek přináší již třetí lekci byznys angličtiny. V minulém díle jsme se vydali na 'business trip' a nyní se připravíme na situace, které by nám mohly pracovní cestu znepříjemnit.

Read through the first paragraph and fill in these verbs in appropriate forms into the gaps:

set off               avoid                prevent             choose             go        know               have

Usually when you (1)_______ a very important meeting abroad or in a different town and you have to (2)_______ on a business trip, something often (3)_______ wrong. Careful planning and time management can (4)_______ these problems and stressful situations can be (5)________. As soon as you get to (6)________ the date of your trip, (7)________ the best means of transport and the most efficient journey.

Read the rules and fill in missing words:

It is very important

  • to (1)________ the rules and changes in (2)________ your journey
  • to keep (3)________ information on for example what can be taken on (4)_______, what cannot be (5)_______ to individual countries
  • to know how to make certain that your flight has not been (6)________ or (7)_________ .

Řídící věž.

Read the following paragraph and choose the most appropriate preposition:

To make sure, you have all the necessary data (1)_______ you, send it (2)_______ your email so that you can access them (3)_______ wherever you are. Always make back-up copies (4)_______ case something happens (5)_______ your computer or you forget to bring a charger.

Read the two paragraphs below and choose the words which fit best:

1)_______ that you know how to get to your hotel or to the company meeting room as you can also 2)_______ either on time or late if your flight or train gets delayed and you will need to 3)________ the directions as quickly as possible.

Dress-code is also a very sensitive issue. Travelling can be quite uncomfortable in a 4)________ or a costume; on the other hand you can prevent embarrassing situations such as arriving to a very formal meeting in jeans and a T-shirt because your 5)________ had been lost. It is advisable to 6)_______ at least semi-formal clothes even for the journey itself only.

1.a) double checqueb) double checkc) dubble check
2.a) leaveb) goc) arrive
3.a) findb) searchc) look
4.a) suiteb) suietc) suit
5.a) luggagesb) luggagec) laggage
6.a) wearb) wearec) ware

Think of words that go together with the word problem and write the missing letters. The first letter is there to help you:

(1) S______ a problem = to figure out

(2) D______ _____ a problem = to consider

(3) P________ somebody with a problem = to make known

(4) C______ a problem = to initiate

(5) E______ a problem = to come across

(6) A______ a problem = to deal with

If you go to represent your company or your branch, making familiar with the company culture and its management is vital. There is nothing more awkward than calling the company CEO by the first name if it is not a part of the company culture. Also, if you are supposed to give a presentation, try to learn as much as possible about your audience and their roles in the company. And try to hold off jokes and inappropriate notes in front of your audience.

TEST your knowledge HERE

CORRECT ANSWERS:

Fill in the verbs:
1. have; 2. set off; 3. goes; 4. prevent; 5. avoided; 6. know; 7. choose

Fill in missing words:
1. check, go through; 2. planning, preparing; 3. up to date, current; 4. board; 5. carried, taken, imported; 6. postponed; 7. cancelled

Choose the most appropriate preposition:
1. with; 2. to; 3. from; 4. in; 5. with

Choose the words which fit best:
1.b) double check; 2.c) arrive; 3.a) find; 4.c) suit; 5b) luggage; 6.a) wear

Words that go together with the word problem:
1. solve; 2. deal with; 3. present; 4. cause; 5. encounter; 6. address

Jazyková agentura Skřivánek

Skřivánek je největší jazykovou agenturou ve střední a východní Evropě. Na trhu jazykových služeb působí již od roku 1994. Kanceláře a učebny agentury Skřivánek najdete v 20 městech ČR a v dalších 14 zemích světa.

Jako jedna z největších překladatelských agentur v Evropě se Skřivánek stal uznávaným specialistou na evropské a asijské jazyky. Zaměstnává více než 400 kvalifikovaných jazykových odborníků a nabízí odborné překlady do všech jazyků.

Kromě různých typů kurzů pro veřejnost zajišťuje Skřivánek i výuku na klíč pro firmy a jednotlivce, jazykové audity, pobytové a zahraniční kurzy nebo přípravu na jazykové zkoušky pro děti i dospělé.

Více informací najdete na www.skrivanek.cz.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...